Domů Společnost Prodej kuřic

Prodej kuřic

od jezzina

Nákupu každého živočicha byl měla předcházet alespoň teoretická příprava. V případě hospodářských zvířat a drůbeže to platí dvojnásob. Vědomosti by ale nestačily, zvířata i drůbež potřebují zázemí, které musíme mít nachystané předem. Teprve až když kurník stojí, přichází ten nejpříjemnější okamžik přípravy – nákup kuřic. Kdo, kdy a jaké druhy kuřic prodává?

Kuřice je slepičí slečna

Kuřice se nazývají takové „slepičí dorostenky“, slečny, které už nejsou kuřetem, ale ještě nezačaly snášet vejce. Exaktně vyjádřeno – kuřice jsou mladé slepice ve stáří asi od 17 do 20 týdnů. Ve dvaceti týdnech začnou snášet.

Chov slepic: Nejde jen o peníze

Při nákupu kuřic musíme počítat cenu od 120 do 180 korun – záleží na stáří a ceně chovatele. Když se z kuřice stane dobrá nosnice, zajistí svému majiteli 280, ale i víc vajec ročně – za předpokladu kvalitní výživy (dostatečný přísun bílkovin, minerálních látek a vitamínů). Než se zaradujeme nad výnosem (přepočteno na cenu vajec), musíme odečíst ještě náklady na krmení (puntičkář by připomněl i náklady na pořízení kurníku a cenu dopravy kuřic domů). V domácích podmínkách ale nejde ani tak o peníze, ale o radost z chovu a požitek z čerstvých vajíček, která mají docela jinou chuť, než vejce od slípek z velkochovu.

Prodej kuřic: S čím je třeba počítat

Prodej kuřic je trochu specifický druh obchodu. Kuřici nemůžeme koupit tehdy, když chceme, ale tehdy, když je chovatelem nebo prodejcem nabízena. Pro kuřice pak můžeme – po osobní domluvě nebo v uvedeném čase – dojet sami (na farmu nebo na prodejní místo).

  • Pozor, některé farmy uvádějí cenu kuřic bez DPH.

Někteří chovatelé nabízejí i dovoz kuřic (cenu za dovoz zjistíme předem). Delší čas už není možné posílat kuřice v klecích vlakem, jak bývalo zvykem. Zamezil to zákon na ochranu zvířat.

Na co myslet při nákupu kuřic

  • Kuřice nejde koupit celoročně, ale jen od pozdního jara do podzimu. K zjištění nejbližšího regionálního prodejce slepic můžeme využít internet, informace od známých nebo od chovatelů na výstavách domácího zvířectva.
  • Když máme vybranou farmu, z které chceme kuřice kupovat, musíme se informovat o době, kdy kuřice mají a nabízejí k prodeji. Jednotliví chovatelé či drůbežářské firmy inzerují prodej slepic v čase, kdy jsou u nich slepice k mání. Některé farmy končí s kuřicemi v srpnu, jiné prodávají až do října.
  • Když bydlíme na vesnici, je vhodné sledovat inzerci v regionálním tisku. Prodej slepic v nich bývá inzerován.
  • Právě tak je na venkově prodej slepic oznamován prostřednictvím místního rozhlasu. Na malých městech a na vesnicích tyto způsoby oznamovaní stále dobře fungují.
  • Další možností jsou různé internetové burzy a internetové trhy zvířat. Je ovšem třeba všímat si data, kdy byl inzerát na prodej slepic na stránku vložen.

Když kupujeme kuřice, měli bychom se zajímat, zda jsou očkované očkované proti Markově obrně, vakcinované proti kokcidióze, infekční bronchitidě a bursitidě.

  • Také by nás mělo zajímat, čím byly kuřice dosud krmeny.
  • Volba plemene (a tím i barvy) také nemůže být nahodilá. Kropenaté, černé a hnědé slepičky si chovatelé často pořizují do hájoven a do chovů v blízkosti lesa. Ochranné zabarvení zmenší riziko, že budou napadeny či přímo odloveny dravými ptáky.
  • Ke kuřicím je doporučováno pořídit kohouta, který bude mít hejno „na povel“, ale zároveň bude jeho přítomnost slepičky uklidňovat.

Související

2 komentáře

Václav K. 9.5.2019 - 21.59

Krásný článek, nám slepičky už několik let vozí až domů firma a jsme maximálně spokojeni, že pro ně nemusíme nikam sami jezdit a špinit si auto. Hodně úspěchů i dalším chovatelům!

Reply
Josef 8.5.2022 - 20.00

Dobrý den,
Potřeboval bych poradit jak odnaučit nosnice klovat do snesených vajec.
Mám Dominant – bílá a žíhaná. Třetina až polovina vajec je naklovaných.
Nežerou je, jen udělají díru zpravidla ve špičce.
Mají dostatek minerálií, Ca obzvlášť, výběh travnatý 30m2 na jednu slepici, mimo to pastvu za plotem u pole neomezeně. V krmné dávce je pšenice, drcená kukuřice a drcené skořápky.
Jen málo přebytků z kuchyně.
Pepř nalepený na podkladek, ani přidané různé hračky nepomáhají.
Děkuji, Josef

Reply

Váš názor