Domů Racionální výživa Propolis a jeho účinky znali a využívali již lékaři ve starém Egyptě

Propolis a jeho účinky znali a využívali již lékaři ve starém Egyptě

od jezzina

Propolis je už po staletí využíván jako hojivá, bakterie usmrcující látka, působící i proti některým druhům virů. Přírodní medicína zná léčivé účinky propolisu a léčitelé mají bohaté zkušenosti s jeho použitím. Přestože propolisem se lidé léčí už staletí, není dosud oficiálně uznaným léčivem. Každá rostlina má totiž pryskyřici jiného složení, takže nelze stanovit standard homogenní hmoty propolisu, jehož kvalitu by bylo možné jednoznačně kontrolovat. V propolisu vědci objevili přes 150 chemicky definovaných látek. Mnohé z nich mají léčebné účinky.

Tinktura a masti

Největší a také nejdelší oblibě se těší propolisová tinktura, která nechybí v žádné domácnosti, kde si nepotrpí na chemické léky.

Podobné účinky jako tinkura má rovněž  propolisová mast. Mast obsahující propolis má utišující a příznivé účinky na pokožku – například je vhodná na opary, drobná poranění, popáleniny prvního stupně, bolavé koutky úst, ale ztiší i bolesti a svědění při křečových žilách a u hemoroidů. Lze ji použít i jako noční kosmetický krém k výživě pokožky, propolis napíná kůže a vyrovnávají vrásky. Problémem někdy je, že některé propolisové masti mohou vyvolat alergické reakce. Propolisovou mast je vhodné uchovávat při teplotě čtyři až 20 stupňů Celsia. Předností kvalitních propolisových mastí je fakt, že jejich příznivý účinek nastupuje rychle.

Kdy a jak používat propolis?

Propolis je relativně velmi levný a jeho účinky jsou spolehlivé i při poměrně vysokém ředění. Jaké má propolis léčivé účinky?

  • Při zvýšeném krevním tlaku užíváme jednou denně 30 kapek propolisové tinktury (před spaním) až do vymizení potíží.
  • Ženy v přechodu užívají po dobu jednoho roku jednou denně 10 kapek propolisové tinktury. Vyhnou se tak některým problémům – návalům, zánětům, bolestivosti, nervozitě, nespavosti a podobně.
  • Při chřipkových onemocněních užíváme 20 až 30 kapek propolisové tinktury třikrát denně. Propolis užíváme ještě tři dny po odeznění potíží. Chřipka je kratší, odpadají některé vedlejší nepříjemné projevy (žaludeční nevolnost).
  • Při vypadávání vlasů způsobeném záněty vlasových kořínků si připravíme 100 gramů březové vody, do níž nakapeme 20 kapek propolisové tinktury. Jednou denně vtíráme přípravek do pokožky na hlavě. Vlasy myjeme v průběhu léčby jen jednou týdně.

Propolis: Jeho účinky proti chorobám

Propolis má i jiné léčebné či zdraví prospěšné účinky: brání růstu bakterií, kvasinek a plísní, ničí virus chřipky, léčí opary, v místě podání tlumí bolest, stahuje rány, hojí poškozenou kůži a sliznici. Důležitou roli hraje i v obraně těla proti infekcím. Podporuje totiž tvorbu protilátek a pravděpodobně usnadňuje kontakt bílých krvinek s předmětem jejich zájmu. Podle odborníků propolis násobí účinky některých antibiotik. To umožní kvalitní léčbu i při podání velmi malé dávky antibiotika.

V některých „zelených“ lékárnách nebo v prodejnách se zdravou výživou lze sehnat tabletky propolisu s vitaminem C, propolisovou tinkturu či mast, propolis ve spreji a šampon s propolisem. Propolis s vitaminem C pomáhá hlavně při prvních příznacích chřipky či virózy horních dýchacích cest, při chronické rýmě a zánětu dásní. Propolis sprej regeneruje kůži a je ideální k léčbě plísní na nohou. Šampon s propolisem vyživuje vlasy a působí proti lupům.

Propolis ovšem obsahuje poměrně dost nečistot, jež mohou vyvolávat alergie. Proto by neměl být užíván vnitřně. Alergické reakce sice nejsou časté, ale uvnitř těla se léčí velmi obtížně.

I před vnějším použitím doporučují lékaři vyzkoušet působení propolisového přípravku na zdravou kůži, nejlépe na vnitřní straně zápěstí. Shledá-li tělo látku příjemnou dva dny po sobě, znamená to, že alergie nehrozí ani na nemocném místě.

Když propolis likviduje bakterie, které jsou pro tělo jedem, nesmí se předávkovat. I kvalitní propolisový extrakt prostě patří pouze do rukou odborníků.

Víte, že..

propolisem zabraňují včely kvašení, hnití a plesnivění úlu?
… egyptské mumie balzamované propolisem se uchovaly v takové kvalitě, že lze rozeznat choroby, jimiž zaživa lidé trpěli?
… Římané používali směs propolisu, medu a popela k dezinfekci zranění?

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor