Domů Společnost Psaní adres na obálky

Psaní adres na obálky

od jezzina

Poslat dopis, napsat adresu na obálku, se zdá být tak jednoduché, že o tom  nikdo ani neuvažuje. Ale pak přijde na věc – a my s „hrůzou“ zjistíme, že už tak dlouho používáme poštu elektronickou, že ani nevíme, jaká platí současná pravidla pro psaní adresy na obálku dopisů. Kam a co napsat, kde uvést adresáta, kde odesílatele a jakým psát písmem?

Jak psát adresy na obálku dopisů

Psát adresy na obálky by se měly učit už děti v základní škole. S tím, jak stále méně posíláme dopisů, se naše jistota trochu vytrácí. Kdy posíláme dopisy? Obvykle už jenom tehdy, když komunikujeme s nějakým úřadem. Pak je ovšem dopis poslat doporučeně (abychom měli doklad o jeho odeslání). A u doporučeného dopisu obzvlášť záleží na tom, aby byl správně nadepsán.

Psací prostředek a písmo

  • Vhodné pero. Poštovní adresu na obálku dopisu musíme napsat psacím prostředkem, který je trvanlivý – nelze ho vygumovat, změnit „zmizíkem“ a podobně. Nemůžeme používat tužku s tuhou, pastelku.
  • Barva, kterou adresu píšeme sice není striktně určena, ale je stanoveno, že nesmí být červená a nesmí obsahovat luminiscenční barvivo. Je logické, že nepoužijeme ani barvy červené příbuzné (oranžovou, cyklámen) nebo příliš světlé (žlutý fix). Adresa na obálce rovněž nesmí být průpis z kopírovacího papíru.
  • Adresu na obálku můžeme psát psacím, tiskacím nebo hůlkovým písmem, musí být ovšem za všech podmínek a každým dobře čitelné. Když použijeme psací písmo, musí být jméno adresáta napsáno hůlkovým písmem. Když bychom použili ke psaní adresy psací stroj nebo dnes běžnější tiskárnu počítače, musíme zvolit písmo alespoň 2,5 milimetru (0,25 cm) vysoké.

Kam co patří

  • Adresu, a to i adresu odesilatele, píšeme na stranu obálky bez chlopně.
  • Adresu adresáta píšeme do pravého dolního kvadrátu obálky.
  • V levé horní čtvrtině se píše poštovní adresa odesílatele.
  • V prvním řádku adresy můžeme uvést všeobecný titul „pan, paní, slečna“. Případně můžeme přidat přídavné jméno „vážený, vážená“. Nepíšeme žádné rádoby vtipné označení. Mladého muže nebo chlapce netitulujeme „mladý pán“ nebo „mladík“. Když ho nechceme jmenovat pánem, nepíšeme raději nic.
  • Ve druhém řádku je jméno, případně zkratka akademického titulu. Používáme jen titulů před jménem (Ing, ing. arch., MUDr., JUDr., Mgr. a podobně). Akademické tituly za jménem píšeme jen tehdy, když by obsah dopisu nějak přímo souvisel s titulem (například by se jednalo o žádost o lektorský posudek). Vynechat tituly za jménem není ale žádný velký společenský prohřešek.
  • Do třetího řádku adresy píšeme ulici a číslo popisné, případně i číslo orientační, když je adresát ve své adrese běžně uvádí.
  • Do dalšího řádku píšeme směrovací číslo, a to bez předsunutí, a dále název města s případným číselným označením městské části. Poštovní směrovací číslo a název příslušné pošty se nesmějí podtrhávat.
  • Jestliže posíláme dopis do zahraničí, je v posledním řádku název státu.
  • Když je dopis určem do tuzemska, název státu nepíšeme.

Související

Váš názor