Domů Nemoci Rakovina děložního čípku: Počet postižených sníží včasná prevence

Rakovina děložního čípku: Počet postižených sníží včasná prevence

od jezzina

Rakovina děložního čípku je hrozivě znějící diagnóza. Přesto se jedná o onemocnění, kterému je dnes možno téměř stoprocentně předcházet pravidelným gynekologickým vyšetřením nebo očkováním dívek proti této zhoubné nemoci. Každý rok v naší zemi onemocní rakovinou děložního čípku průměrně 26 z každých 100 tisíc žen, což tuto zhoubnou nemoc řadí na druhé místo hned za rakovinou prsu.

Rakovina děložního čípku

Podle světových údajů bezmála milion žen včetně asi necelého půl milionu diagnostikovaných případů je ve světě každoročně ohroženo rakovinou děložního čípku. Tři čtvrtiny z celkového počtu onemocnění jsou zaznamenány v rozvojových zemích. V nejzaostalejších zemích světa každoročně umírá na rakovinu děložního čípku 300 000 žen. Počet žen postižených tímto onemocněním může být podstatně snížen díky důrazné prevenci a časnému odhalení nemoci. Výrazně k tomu přispěje i očkovací vakcína.

Rakovina čípku děložního je na druhém místě ve výskytu rakoviny u žen, hned za rakovinou prsu. Postihuje většinou ženy nad 35 let, ale nemoc začíná v mnohem mladším věku. Výzkumní pracovníci nalezli silnou spojitost mezi nemocí a infekcí na děložním čípku způsobenou lidským papillomavirem, který způsobuje sexuálně přenosné výrůstky na pohlavních orgánech. Vakcína neutralizuje virus a zabraňuje tak rozvoji rakoviny.

Aby nebylo pozdě…

V raném stadiu žena sama počínající nemoc nepozná. Často se neobjevují žádné příznaky. Krvácení, bolest nebo vodnatý výtok jsou příznaky již velmi pokročilého onemocnění. Výsledky léčení těchto pozdních stadií jsou podstatně horší než včas zjištěného onemocnění.

Vyšetření děložního čípku

Každá žena by proto měla navštíví svého gynekologa jedenkrát za rok.

  1. Gynekolog provede vyšetření v zrcadlech a kolposkopem prohlédne děložní čípek (to je část dělohy, která je umístěna v pochvě). Kolposkop umožňuje sledovat povrch čípku při zvětšení, které upřesní rozlišení i malých změn. Kolposkopie je základní metodou pro vyhledávání podezřelých předrakovinných stavů děložního čípku.
  2. Druhou základní metodou, rovněž dostupnou všem ženám v gynekologické ordinaci, je cytologie. Gynekolog setře buňky z povrchu děložního čípku a z kanálu děložního hrdla a přenese je na sklo. Takto získané fixované a obarvené buňky pak analyzuje cytologická laboratoř. Informuje gynekologa o normálním či abnormálním nálezu, doporučuje eventuální léčbu zánětu, interval další cytologické kontroly nebo při podezřelém nálezu zařazení pacientky do centra onkologické prevence. Tato centra sledují vysoce odborně ženy s podezřelým nálezem kolposkopicky i cytologicky. Rovněž doporučují, případně přímo provádějí operativní zákroky a stanovují stupeň závažnosti onemocnění. Také po provedených operacích jsou pacientky dále kontrolovány až do úplného uzdravení. Poté jsou obvykle předány zpět do péče jejich gynekologa.

Podle odborníků se obě uvedené metody se vzájemně doplňují tak, že jsou schopny odhalit téměř stoprocentně předrakovinné onemocnění děložního čípku.

Prevence: Pravidelné gynekologické prohlídky

Na otázku, proč se vyskytuje tolik zbytečných rakovin čípku děložního, odborníci podle zkušeností odpovídají, že pokles výskytu onemocnění nastane pouze tehdy, zúčastní-li se screeningu, tedy pravidelných gynekologických prohlídek, více než 80 % ženské populace. Podle gynekologů se nepodaří zachytit více předrakovinných stavů včas, protože ke gynekologovi pravidelně chodí jen asi polovina českých žen.

Související

1 komentář

Lenka 3.11.2013 - 11.01

Před 6lety jsem onemocněla nádorem děložního čípku,operace nebyla možná a tak jsem nastoupila na razantnější léčbu.Ozařování chemoterapie brachyradioterapie a vypadalo to vše dobře,Před půl rokem mi zjistily ze mám lupus erytro nevím jak dál a teď mám opět gynekologické problémy.Tak by mě zajímalo zda se po tolika letech může nemoc vrátit a zda tyto dvě nemoce mi nezpůsobí nějaké další zdravotní problémy.Děkuji.

Reply

Váš názor