Domů Nemoci Rakovina žaludku: Příznaky a léčba

Rakovina žaludku: Příznaky a léčba

od jezzina

Nádory žaludku jsou jediným nádorem, kde podle odborníků dochází k mírnému poklesu výskytu, a to u mužů i u žen. I tak je rakovina žaludku jednou z nejčastějších zhoubných onemocnění. Uvádí se, že u mužů se vyskytuje dvakrát častěji než u žen. Rakovina žaludku je léčitelná, pokud je nádor objeven včas. V některých případech ale rakovina žaludku začíná bezpříznakově, což činí nemoc ještě zrádnější.

Příčiny výskytu rakoviny žaludku

Někteří nemocní mají rodové dispozice k tvorbě karcinomů v žaludku. V některých rodinách je dokonce rakovina žaludku dědičná, jinde je zvýšené riziko onemocnění rakovinou žaludku, jestliže se v rodině mezi pokrevně příbuznými vyskytuje.

Další možnou příčinou rakoviny žaludku je infekce virem Helicobacter pylori. Tento virus byl prohlášen kancerogenem I. třídy, což znamená, že může také vyvolat rakovinu žaludku. Přenašeči této infekce jsou především lidé se špatnou hygienou dutiny ústní. Ti mohou ve svých slinách přenášet bakterie, například na jídelní příbory, nádobí. Jestliže se tedy v rodině nezachovávají základní požadavky hygieny, mohlo by dojít k nákaze třeba při stolování. Kromě toho se může tato bakterie podílet i na vzniku onemocnění rakovinou. Rozsáhlé lékařské výzkumné studie ukázaly, že 60 až 70 % nemocných rakovinou žaludku se infikovalo touto bakterií již desítky let před vznikem rakoviny. Neplatí ovšem, že každý člověk, v jehož žaludku je zjištěna, onemocní. Helicobacter pylori způsobuje zánět žaludku a žaludeční vředy.

Někdy se může stát, že v rakovinové bujení přerostou některé druhy žaludečních polypů. Proto by v případě zjištění měly být polypy ze sliznice žaludku odstraněny.

Prevence vzniku rakoviny žaludku

Podmínky pro vznik rakoviny jsou hlavně tam, kde je porucha výměny látkové, kde je narušeno vnitřní prostředí živého organismu. Proto je nutné dodržovat správný režim dne a správnou životosprávu, dbát na vhodné množství a pestrost stravy, v níž má mít přednost čerstvé ovoce a zelenina, pěstované bez zásahu chemie. Rakovině je vždy snazší předcházet, než ji léčit.

  • Nepřejídat se, odstranit nadváhu.
  • Omezit příjem masa vykrmovaných zvířat i vajec, naopak zvýšit počet mléčných výrobků.
  • Vhodné jsou také rostlinné oleje. Slaďte nejlépe medem, který má dokonce protirakovinné látky, omezte cukr.
  • Doporučován je celozrnný chléb, kaše z obilních vloček, otrub a čerstvého šrotu.
  • Snažte se vyloučit cizorodé látky podporující rakovinu, tedy znehodnocené staré potraviny, tabák, alkohol i starší léky. Souvislost mezi rakovinou a výživou byla spolehlivě prokázána.
  • Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, ať už sportování, cvičení nebo alespoň procházky. Výkonné tělo je odolnější, sport mimo jiné podpoří i výměnu látkovou.
  • Prospěšné jsou koupele, sprchy, masáže a saunu.
  • Snažte se vždy odstranit chorobná chronická ložiska v těle, jako jsou zubní kazy, záněty mandlí, žlučníku, slinivky břišní, žaludku, dýchacích cest, záněty pokožky a další potíže.
  • Lékaři doporučují pokud možno stálou psychickou vyrovnanost, klid a občasnou samotu s relaxací.
  • Duševní utrpení vyvolává rakovinné bujení.
  • Při podezření a prvním chorobném příznaku se nechte vyšetřit lékařem.

Související

Váš názor