Domů Racionální výživa Řebříček obecný: Léčivé účinky, sběr a užití

Řebříček obecný: Léčivé účinky, sběr a užití

od jezzina

Obtíže nejrůznějšího druhu, například nadýmání, průjmy, koliky, bolesti či nechutenství patří k nejčastějším poruchám zažívacího traktu. V jejich léčbě se uplatňují i léčivé rostliny, musí však být vhodně použity. Řebříček obecný může pomoci odstranit mnohé, i chronické, zdravotní potíže. Řebříček však působí příznivě i proti kašli. Řebříček obecný může také odstranit problémy spojené s nespavostí – dokáže odnaučit užívání hypnotik a jiných návykových uspávadel. Z řebříčku se připravují nejčastěji nálevové směsi.

Řebříček roste všude

Různé druhy řebříčku jsou známy a oblíbeny jak v přírodě, tak i v zahrádkách. Nať nebo květenství řebříčku jsou v podstatě směsí druhů rostoucích na našem území. Celkem se jich u nás v přírodě vyskytuje devět druhů.

  • K nejznámějším patří řebříček luční (Achillea pratensis), který roste na území celého státu v teplých a mírně teplých oblastech.

Další běžnější druhy:

  • Řebříček obecný pravý (Achillea millefolium) se vyskytuje hojně na celém území v teplých a suchých oblastech.
  • Řebříček chlumní (Achillea collina) se objevuje hojně na Jižní Moravě.
  • Řebříček pannonský (Achillea pannonica) je vzácný a nalezneme ho roztroušeně ve stepních oblastech.

Sběr řebříčku

Pro léčivé účely se sbírá nať a květenství všech druhů u nás rostoucích. Vrcholové části nezdřevnatělých lodyh sesbírají v částečném rozkvětu. Stonkové části se odstřihávají. Sebrané části rostliny se suší ve slabých vrstvách nebo zavěšené ve snopcích, nejlépe na stinných a dobře větraných místech, nebo při teplotě do 35 stupňů. Dobře usušený řebříček si musí zachovat původní barvu. Má slabou aromatickou, kořennou vůni a hořkou chuť.

Užití řebříčku

Vnitřně se řebříček obvykle používá jako spazmolytikum (uvolňuje křeče) a cholagolum (podporuje tvorbu žluči). Řebříček zlepšuje překrvení organismu, relaxuje svaly, příznivě ovlivňuje některé anémie, jež mohou být rovněž příčinou nespavosti, a zklidňuje. To ocení zejména ti, kteří v noci nebo i v klidu za dne trpí pocity „neklidných nohou“. Léčebného účinku se dosahuje pitím dvou až tří šálků teplého řebříčkového čaje, přičemž poslední šálek vypijeme asi hodinu před spaním.

Účinné látky řebříčku

Složení obsahových látek je možné rozdělit do několika chemických skupin. Především se jedná o silici, která má podobné složení jako silice heřmánku. Dále obsahuje i flavonoidy, hořčiny, kumariny, organické kyseliny a anorganické látky, především manganové soli.

Užití řebříčku

  • Z řebříčku se připravují nejčastěji nálevové směsi.
  • Výluh se připraví ze dvou čajových lžiček řezané natě na šálek vody.
  • Pije se teplý, třikrát denně před jídlem.
  • Dříve se používal k obkladům a koupelím při zánětech a jako protikrvácivý prostředek.
  • Vnitřně se užívá při žaludečních potížích, průjmech a jako žlučopudný prostředek.
  • Má značný baktericidní účinek a uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu.

Nedoporučuje se však dlouhodobější používání a překračování denní dávky.

Foto:sxc.hu

Výluh se připraví ze dvou čajových lžiček řezané natě na šálek vody. Pije se teplý, třikrát denně před jídlem.

Související

Váš názor