Domů Společnost Řecký bůh války

Řecký bůh války

od jezzina

Řečtí bohové měli vesměs ten nejlepší rodokmen – jejich rodičové rovněž byli bohy. Kdyby měl Arés rodný list, měl by v kolonkách rodičů jména těch nejvyšších – otec Zeus, vládce bohů, matka Héra, jeho oficiální manželka. Arés měl ve své gestci válečnictví a vše, co patří k bojů, soubojům, bitkám, bitvám a válkám. Bůh války Arés přešel s celou svou rozsáhlou božskou rodinou do mytologie římské. Jeho jméno v latině zní Mars, a to nám je možná ve spojení s válkou bližší.

Arés a jeho konkurentka Athéna

Arés (někdy Áres), třebaže byli jeho rodiče Zeus a Héra nejvyššími bohy, to neměl na Olymypu lehké. Válku měla ve svém referátu rovněž bohyně Pallas Athéna.

  1. Protože však jejím hlavním oborem byla moudrost, statečnost, umění, právo a spravedlnost, spravovala Athéna války vítězné.
  2. Na Area zbyly války kruté, krvavé, zuřivé, nesmyslné, lstivé. Byl patronem bitek, bojůvek, soubojů, bojů a nijak nebránil, aby se u nich neumíralo.

Řinčení zbraní a pach potu krve, tak to měl Arés v oblibě. Žádné vyjednávání, žádné tišení konfliktů nebo diplomacie. Meč do ruky a “hrr na ně”. To byl Areův svět.

Arés nebyl žádný kladný hrdina

Dlužno připomenout, že Arés neměl při bitvách své favority a nebylo nikdy jasné, koho v boji podpoří a pomůže mu. To jeho kolegyně Athéna měla vždy jasno: pod její patronací zvítězil pokaždé ten moudřejší, spravedlivější.

  • Nevyzpytatelného Area neměl prostý lid moc v lásce. Zazlívali mu, že bojuje jen ze záliby, ze sportu řekli bychom dnes. Když bojovala Athéna, nikdy se nenechala zaslepit bojovými emocemi jako Arés.
  • Nečinilo mu žádný problém nechat svou stranu porazit a vrátit se z bitevního pole jako poražený. Což kolegové bozi nechápali a vyčítali mu.
  • Jednou ho – po nějaké potyčce – dokonce jeho příbuzní z prastaré větve Gigantů (obludní dlouhovlasí obři v řecké mytologii, synové bohyně Gáie, zrození z kapek krve boha nebe Úrana) z krutého žertu zavřeli do sudu, odkud Area vysvobodil až jeho nevlastní bratr Hermés, posel bohů.
  • Lehkovážnost v otázce bojů a vítězství se nelíbila ani Areovu otci Diovi, ale co dělat, krev není voda. A tak třebaže Zeus synovi vyhrožoval svržením do Tartaru (mohutná propast se železnými zdmi a bránami, vzniklá z prvopočátečního chaosu), nikdy to neudělal.

Báje o Areovi nemluvily hezky

Arés to neměl dobré ani u vypravěčů starých řeckých legend. Tradovalo se o něm například, že když bojoval mezi Řeky v Trojské válce a byl zraněn kopím Dioméda (jednoho z nejstatečnějších a nejsilnějších achajských bojovníků), prostě z bojiště utekl.

Arés: Mužný fešák a svůdce ženy vlastního bratra

Arés se jako válečník také odíval:

  • na hrudi pevný pancíř,
  • v ruce velký štít,
  • ve druhé kouzelný meč.

Slušelo mu to, nebo si to alespoň myslely ženy, kterým se líbila jeho svalnatá postava a hrubší vojenské mravy.

Zakoukala se do něj i jeho švagrová, manželka nepříliš pohledného, kulhavého a věčně od kovařiny umouněného Areova bratra Héfaista. Jmenovala se Afrodíté a byla o šéfová resortu lásky. Jejich vášeň došla naplněné a nezůstala bez následků. Jejich potomci byli:

  1. Deimos (později ztělesnění čiré hrůzy),
  2. Fobos (stejně jako bratr zosobnění hrůzy a děsu uprostřed válečné vřavy),
  3. Erós (v dospělosti  bůh lásky a sama láska),
  4. Anterós (uctíván jako bůh opětované lásky).
  5. Dcera Harmonia se bohyní nestala. Žila jako žena v domácnosti a její osud byl spíš tragický, protože se v závěru života na vlastní přání proměnila v hada.

Arés, Áres, skloňování jména řeckého boha války a válečného běsnění

Substantivum singulár plurál
nominativ Áres
genitiv Área
dativ Áreovi
akuzativ Área
vokativ Áree
lokál Áreovi
instrumentál Áreem

 

Mohlo by vás zajímat

Jaká byla hierarchie řeckého božstva? Podbrobnosti jsou v samostatném článku Řečtí bohové: Zrod, jména a „oblasti působení“

Související

Váš názor