Domů Zahrada Roundup: Návod na použití

Roundup: Návod na použití

od jezzina

Po celé vegetační období zahrádkáři neustále bojují s úporným nepřítelem – plevelem. Ač se je snažíme vytrhávat, vyrývat nebo vykopávat, za krátký čas se objeví znovu. Mechanická likvidace je málo účinná – v půdě zůstávají přeseknuté nebo přetrhnuté zbytky kořenů a oddenků, z nichž opět vyroste. Existuje však i modernější cesta: Účinné a přitom ekologické herbicidy. Jedním z nich je přípravek Roundup.

Účinnost přípravku Roundup

Herbicidní přípravek Roundup, který dostaneme téměř v každé prodejně zahrádkářských potřeb, odstraní plevele i s kořeny. Roundup likviduje všechny druhy plevelů a nežádoucí vegetace. Koupit jej lze v podobě koncentrátu, který před použitím ředíme čistou vodou. Roundup můžeme používat během celého vegetačního období, tedy (v závislosti na klimatických podmínkách) zhruba od konce března do začátku října. Nejběžnějšími aplikacemi přípravku jsou:

  • odplevelení záhonů před setím a sázením,
  • odstranění nežádoucí vegetace prorůstající chodníky, cestičky, v plotech, okolo zdí,
  • používá se při zakládání a obnově trávníků,
  • při likvidaci plevelných vytrvalých dřevin.

Roundup – návod k použití

  • Většinu plevelů spolehlivě odstraníme použitím 3% roztoku.
  • Aplikujeme zásadně na listy a stonky plevelů.
  • Přípravek je v rostlině postupně rozveden až do nejhlubších kořenů, kde brání jejich růstu a vývoji.
  • Účinek postřiku se projeví zhruba za týden pozvolným vadnutím.
  • Žloutnutí až do úplného uschnutí rostliny následuje během dvou až tří týdnů.

Roundup nemá vliv na živočichy

Před aplikací jakéhokoliv přípravku na své zahradě se stále ptáme, zda je jeho použití ekologicky nezávadné. Při použití herbicidu Roundup můžeme podle výrobce i hygieniků zůstat klidní. Působí výhradně na zelené rostliny a nemá žádný vliv na člověka, zvířata, hmyz či vodní živočichy. Pokud se tedy například po záhonu, na němž jsme právě postříkali plevel, proběhne pes nebo kočka, nehrozí jim žádné nebezpečí. Ani v zemi nezůstávají škodlivé zbytky.

Roundup při kontaktu s půdou rychle ztrácí svoji účinnost a působením půdních organismů se rozkládá na látky běžně se v přírodě vyskytující, například kysličník uhličitý a vodu.

Aby na zahrádce Roundup neškodil

Roundup je neselektivní přípravek. Musíme proto dbát, aby postřikem nebyly zasaženy rostliny, které chceme zachovat (květiny, zeleniny, okrasný trávník a podobně) Pokud postříkáme kořeny nebo kmen stromu, nevadí to, s výjimkou mladých broskvoní do pěti let stáří.

Citlivé jsou však ovocné keře – rybíz, angrešt, maliny, a také růže.

Každé balení tohoto přípravku obsahuje podrobný návod k použití, včetně volby koncentrace nezbytné k likvidaci jednotlivých druhů plevelů.

Herbicidy na zahrádkách

Herbicidy, neboli přípravky proti plevelům, se oproti ostatním přípravkům používaným v ochraně rostlin odlišují i tím, že většinou mají velmi úzkou hranici mezi jejich žádoucí citlivosti na plevelné rostliny a nežádoucí citlivostí k rostlinám kulturním. Již jen malé předávkování může kulturní rostliny silně poškodit nebo zcela zničit a opačně, i relativně slabé poddávkování může být na plevelné rostliny málo účinné nebo zcela neúčinné.

Proto je při použití herbicidů potřeba nejen přesně dodržet předepsanou dávku, ale i herbicid absolutně rovnoměrně aplikovat po celém povrchu ošetřovaného pozemku.

Zdroj: S využitím materiálu Chatař & chalupář

Související

Váš názor