Domů Nemoci Roztroušená skleróza: příznaky, léčba

Roztroušená skleróza: příznaky, léčba

od jezzina

Roztroušenou sklerózou trpí dnes na světě asi dva milióny lidí, z toho dvě třetiny žen. Nejde o chorobu nakažlivou, bezprostředně také neohrožuje pacientův život. Projevuje se většinou teprve v dospělosti, mnohdy až několik týdnů po docela běžném infekčním onemocnění. Mezi její příznaky řadí lékaři poruchy vidění, některé poruchy trávení, sníženou hybnost. Vědci dosud nedokáží tuto chorobu vyléčit, i když účinný lék stále hledají.

Roztroušená skleróza útočí zákeřně

Skleróza multiplex neboli roztroušená skleróza je jednou z nejzáhadnějších, ale také nejobávanějších nemocí. Objevuje se nečekaně, přichází plíživě a útočí způsobem, jehož výsledky nelze předpovědět. K počátečním potížím patří zvláště:

  • zhoršení vidění,
  • poruchy motoriky,
  • poruchy ovládání vyprazdňovacích procesů.

Je-li stanovena diagnóza, má pacient před sebou několik alternativ. Jeho nemoc může zmizet právě tak, jako se objevila. Příznaky se mohou objevovat a zase mizet, následují za sebou období zlepšení a zhoršení. V některých případech může dojít k progresívnímu vývoji nemoci a velmi rychlému zhoršení zdravotního stavu spojenému se značným snížením pohyblivosti a v nejtěžších případech dochází k poměrně brzkému úmrtí.

Léčba roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je považována za nevyléčitelnou nemoc, protože současná medicína nezná proti ní účinný lék. Přesto podle odborníků nemusí být vždy tato nemoc vnímána tragicky. Nikdo podle jejich zkušeností nemůže na počátku onemocnění předpovědět, jakým směrem se bude choroba nemocného vyvíjet, zda dojde či nedojde k stabilizaci a zastavení nárůstu jejích příznaků či následků.

Ani přírodní medicína nezná lék či metodu, s jejichž pomocí by bylo možné roztroušenou sklerózu vyléčit. Nabízí však mnohé léčebné postupy, které mohou ovlivnit jak průběh choroby, tak psychický stav nemocného. Existuje množství doložených případů, kdy se nemocným zlepšila či dokonce vrátila dřívější pohyblivost, kdy došlo k odstranění potíží s motorikou a zlepšilo se i vidění.

Je třeba upravit životosprávu

Nemocný by měl jíst jen málo bílkovin a omezit nebo zcela vyloučit potraviny živočišného původu, zejména ale tuky – sádlo, máslo. Zásadně používá nejlepších rostlinných olejů lisovaných za studena (olivový olej). Do jídelníčku zařazuje třikrát týdně dobré sardinky, mořské ryby. Jí hodně zeleniny – dušené i čerstvé. Může jíst tvrdý tvaroh, který je vhodným zdrojem vápníku. Pokud je zvyklý na maso, doporučují se libová masa – drůbež, králík, z vnitřností telecí játra. Tato játra nelze nahradit játry vepřovými ani hovězími. Játra velkých a starších zvířat obsahují řadu škodlivých látek.

Vynechat „stimulační drogy“

Patří sem kouření, černá káva, černý čaj, alkohol, pivo a samozřejmě drogy nebo stimulující léky. Onemocnění spočívá v poškození obalů, které obklopují periferní nervová vlákna, a stimulancia jsou známa především svým vlivem na nervový systém.

Pohyb zlepšuje kondici

Pravidelné cvičení podle individuálních možností, třeba i vleže na posteli, má nesmírný význam pro udržování těla v dobrém stavu. Cvičení je nejlépe provádět alespoň dvakrát denně po 15 minutách. Může zahrnovat i velmi jednoduché cviky, neboť jeho nejdůležitějším cílem je rozhýbání těla, svalů a posílení srdce.

Související

Váš názor