Domů Recepty Ryba tolstolobik: Nejlepší recepty

Ryba tolstolobik: Nejlepší recepty

od jezzina

Z povodí Amuru a z Číny k nám byl dovezen tolstolobik bílý (Hypophthalmichthys)tolstolobik pestrý (Aristichthys nobilis). Obě ryby jsou chovány převážně v rybnících a v některých vodárenských nádržích. Původně měly omezit výskyt fytoplanktonu. Dnes jsou tolstolobici známí i v našich kuchyních. Labužníci dávají přednost jejich masu dobře prouzenému. Neobvyklá, ale velice chutná je také úprava tolstolobika s houbami.

Tolstolobik už u nás zdomácněl

V Čechách nepůvodní rybou, introdukovanou v první polovině šedesátých let, je  robustní tolstolobik bílý. Druh pocházející z ruského veletoku Amur se u nás ujal především na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, a lze říci, že si v českých tocích zvykl.

Tolstolobik je planktonofág. Neživí se tedy organismy dna, nýbrž rostlinnými mikro částečkami, pohybujícími se ve vodním sloupci (sinice – vodní květ, rostlinný detrit, zelené řasy a podobně). Z tohoto důvodu je těžce ulovitelný. Rybáři sice tvrdí, že ho chytili na plavanou, konkrétně na hrách, chléb či pařenou housku, ale v mnoha případech se jedná o náhodné úlovky, ze kterých nelze vyvodit věrohodný závěr. Ve volné vodě v Čechách se vytírají jen vzácně. Výtěr se provádí uměle v období června.

Tolstolobik je ryba velice robustní a být to dravec, dokázal by nahnat strach. Přestože se živí fytoplanktonem (tolstolobik bílý) nebo i zooplanktonem a dalšími vodními bezobratlými živočichy, roste velice rychle.  V našich rybnících dosahuje ve stáří čtyř let hmotnosti kolem čtyř až šesti kilogramů. Zvláštností je, že se oba druhy mohou křížit.

Tolstolobik: Recepty

Uzený tolstolobik

  • Lák na přípravu ryb k uzení: voda, lžíce soli, 4-5 kuliček nového koření, 2-3 kuličky celého pepře, bobkový list.
    Z převařené vody uděláme tříprocentní solný roztok, do kterého přidáme nové koření, pepř a bobkový list. Očištěné a naporcované části tolstolobika naložíme do takto připraveného láku na dva dny.
    Potom porce vyjmeme, osušíme a udíme.

Tolstolobik na víně s houbami I

  • Na rozpáleném oleji zpěníme kolečka cibule, přidáme porcovaného tolstolobika a houby – zmražené či čerstvé lesní houby nebo žampióny (asi 300 gramů), několik kuliček pepře a lístek bobkového listu. Osolíme a pokapané citrónovou šťávou propečeme v troubě doměkka. Při pečení podléváme bílým vínem.
    Po dopečení porce ryby necháme mírně vychladnout a podáváme s vařenou rýží.

Zapečený tolstolobik s houbami II

  • 100 g ryby, sůl, 50 g másla, 500 g vařených brambor, 125 g čerstvých hříbků nebo žampionů, 50 g cibule, 3 vejce, 100 g tvrdého sýra. Bešamel: 50 g másla, 50 g hladké mouky, 0,15 l vývaru z masoxu, 0,15 l smetany, sůl.
    Příprava: Rybu vcelku omyjeme, osušíme a nakrájíme na porce asi 1,5 cm silné a osolíme. Na pánvi rozpustíme 2/3 másla, na kterém osmažíme cibulku a podusíme nakrájené hříbky.
    Pekáček vymastíme zbylým máslem, naskládáme porce ryby, přikryjeme plátky oloupaných vařených brambor a hříbky nakrájenými na plátky, podušenými s drobně nakrájenou cibulí. Osolíme a poklademe plátky natvrdo uvařených vajec. Vše zalijeme bešamelovou omáčkou, posypeme nastrouhaným sýrem a zapékáme v troubě.
    Bešamel: Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zalijeme vývarem a smetanou, osolíme a povaříme.

Související

Váš názor