Domů Racionální výživa Sacharidy v potravinách

Sacharidy v potravinách

od jezzina

Sacharidy jsou v dnešní době tak trochu strašákem i pro zcela zdravé lidi, zvláště ty, kteří chtějí být štíhlí, být v dobré kondici a mít bělostný chrup bez kazů – zkrátka chtějí být moderní v tom dobrém slova smyslu.

Sacharidy tvoří nezbytnou složku potravy, ale pro eliminaci jejich negativních vlastností na lidský organismus jich nesmí být více nežli nezbytně nutné množství.

Mnohé z nich, například vláknina, jsou ovšem velmi žádoucím prvkem ve výživě.

Stravovací návyky se odrážejí na zdraví

Mnoho tak zvaně civilizačních chorob má své příčiny v nesprávném stravovacím režimu. Obezita, kterou trpí více než dvě třetiny populace, je způsobena jednak přejídáním, jednak nesprávnou kombinací jídel. Samozřejmě že dalšími vlivy jsou nedostačující pohybová aktivita, nesprávné dýchání, popřípadě dědičné faktory.

Zdravý talíř

Základní výživa, která je nezbytná pro udržení dobrého zdraví, představuje 15 procent bílkovin, 30 procent tuků a 55 procent sacharidů. Dáváme přednost rostlinným tukům a nezapomínáme, že tuky jsou „skrytě“ obsaženy i v mase a mléčných výrobcích. Pokud nejsme vegetariáni, kombinujeme živočišné a rostlinné potraviny, přičemž druhým dáváme přednost. Talíř obsahuje dostatek zeleniny s vlákninou.

Sacharidy nejsou jen cukr

Většina z nás, kteří sice nemáme studium výživových tabulek a každodenní měření objemu pasu jako koníčka, ale přesto chceme nakoupit přesně to, co je pro nás nejlepší, musí využít informace, které mu k potravině podá výrobce. Při nákupu potravin to znamená nejen se podívat, do kdy je doba spotřeby, což už většina z nás dělá, ale také si na obale přečíst složení a výživovou nebo energetickou hodnotu výrobku, který si chceme koupit. Znát obsah sacharidů v běžných potravinách a energetickou náročnost běžných jídel může být v praktickém životě vodítkem při odhadu složení naší potravy jak z hlediska energetického, tak i z hlediska kvality zastoupení základních živin.

Příklady Tabulka:

  • Brambory obsahují v zimě 172 g sacharidů v l kg, na podzim 187 g, na jaře 122 g.
  • Ovesné vločky obsahují 678 g sacharidů v l kg,
  • třívaječné těstoviny 741 g,
  • cukr řepný 995 g,
  • bílý chléb 514 g,
  • kroupy 788 g,
  • rýže 789 g,
  • včelí med 779 g,
  • hrubá mouka 756 g.

Z hlediska energetického vydá l kg pšeničného chleba 1110 kj, rýže 1482 kj, cukru Í604 kj, brambor na jaře 460 kj. 10 g jednoduchého cukru (glukózy) odpovídá 20 g chleba nebo pečiva, 15 g rýže nebo ovesných vloček, 25 g houskového knedlíku, 70 g jablka nebo podobného ovoce, 100 g pomeranče, 200 g červeného zelí, 250 g paprik, kyselého zelí, květáku a rajčat, 300 g špenátu, 50 g hroznového vína, 100 g rybízu, 90 g borůvek, brusinek nebo meruněk, 120 g mrkve.

Pozor při nákupech

Nejvíce sacharidů bývá ukryto ve sladkostech. Při přípravě domácího moučníku si můžeme jeho množství ohlídat, při nákupu hotového výrobku v obchodě jsme odkázáni na někdy nedostatečnou informaci ze strany výrobce.

Ilustrační foto sxc.hu

Související

Váš názor