Domů Recepty Škvarková pomazánka podle babičky

Škvarková pomazánka podle babičky

od jezzina

Škvarková pomazánka sice není žádná „dieta“, ale čas od času si ji můžeme dopřát. Když si škvarkové pomazánky nenamažeme „na prst tlustě“ a když ji nebudeme konzumovat tak říkajíc obden, není zase tak velkým prohřeškem (nemáme-li zvýšený cholesterol). A kdo má po škvarkové pomazánce výčitky svědomí, může si ji namazat mezi dva chleby na nějakou delší procházku přírodou. Že škvarková pomazánka může mít různé chuti dokládají naše recepty.

Domácí sádlo

Škvarkovou pomazánku děláme z domácích škvarků, případně ze škvarků koupených (a předtím vyzkoušených) od známého řezníka. V řeznictví, kde je jméno majitele firmy známé – nebo řezník dokonce osobně v obchodě – máme jistotu, že je nabízeno dobré zboží.

Škvarky můžeme vyrobit i doma ze syrového sádla. Sádlo nakrájíme na drobné kousky, podlijeme vodou a na mírném ohni škvaříme. Nezapomeneme občas zamíchat, aby se škvarky nepřichytávaly ke dnu. Potom škvarky scedíme, a aby dostaly lepší barvu a chuť, podlijeme je v kastrolu lžící mléka a necháme je doškvařit.

Škvarky škvařené v troubě: pokrájené sádlo zastříknete trochou vody, osolíte a za občasného zamíchání necháte zesklovatět. Potom zalijete trochou mléka a pomalinku doškvaříte do zlatova. Sádlo nesmí prskat a škvířit se, musí se dělat pomalu. Když ještě nejsou škvarky moc zbarvené, odebereme opatrně do sklenice čisté sádlo (po ztuhnutí je bělounké jako sníh) a zbytek doděláme do zlatohněda. Škvarkové sádlo mažeme na chleba. Nesmíme zapomenout na škvarkovou pomazánku.

Škvarková pomazánka podle babičky
(a jiné)

Dříve se prasata chovala „na sádlo“, zabíjela až když měla přes 200 kilogramů. A tak se škvařené sádlo měřilo na kbelíky. Škvarků bylo hodně. Babičky část sádla ponechaly se škvarky, část scedily, část škvarků ponechaly jen tak (na knedlíky a podobně) a největší část vymačkaly v mačkadle na brambory. Výlisky se na masovém strojku namlely na pomazánku. Babičky do ní nic nepřidávaly, aby se rozemleté škvarky nekazily. Taková pomazánka vydržela hodně dlouho. Z mleté hmoty se případně trochu odebralo a přidaly se do ní další ingredience. Dochucená škvarková pomazánka byla určena k rychlé spotřebě

Jednoduchá škvarková pomazánka

  • Škvarky, sádlo, česnek, sůl.
    Příprava: Vyškvařené a vychladlé škvarky umeleme, přidáme podle chuti čisté sádlo, osolíme a přidáme utřený česnek . Důkladně promícháme. Mažeme na chleba a zdobíme jarní cibulkou. V sezoně můžeme použít i česnek medvědí.

Škvarková pomazánka s cibulí a vejci

  • 2 hrnky škvarků, 3 vejce natvrdo, cibule, lžíce hořčice, pepř, sůl.
    Příprava: Škvarky umeleme, přisolíme a přidáme drobně sekanou cibuli, hořčici a drobně rozsekaná vejce. Dochutíme solí a trochou pepře.

Škvarková pomazánka se sýrem

  • 3 vejce natvrdo, 1 sýr Lipno, 8 až 10 lžic škvarků, 2 sladkokyselé okurky, hořčice, cibule.
    Příprava: Do umletých škvarků přidáme sýr, nastrouhanou cibuli, vejce nadrobno krájené, okurky na kostičky a podle chuti hořčici. Namažeme na plátky veky a ozdobíme.

Škvarková pomazánka s houbami šii-také

  • 250 g čerstvých vepřových škvarků, 3 natvrdo uvařená vejce, 1 větší cibule, hrst sušených hub šii-take, předem namočených nejméně na 1 hodinu v horké vodě a dobře vymačkaných, 2-3 stroužky česneku, 75 g másla, hořčice, nasekaná kyselá okurka, pepř, sůl podle chuti.
    Příprava: Na masovém mlýnku pomeleme škvarky i s houbami, dále pak umeleme cibuli a stroužky česneku. Vejce i kyselou okurku nasekáme na malé kostičky, vše dáme do hlubší mísy. Směs škvarků, hub, vajec a cibule dokonale promícháme. Přidáme vlažné máslo, okořeníme ještě pepřem, hořčicí, solí. Pomazánka je vynikající na tousty z tmavého chleba. Výborná je doplněná čerstvým zeleninovým salátem, například z bílého nebo čínského zelí a posypaná zelenými bylinkami nebo kolečky cibule. Jako nápoj doporučujeme dobré pivo nebo svařené víno.

Škvarková pomazánka „tavená“

  • Škvarky, asi tak 150 až 200 g, umeleme a dáme zahřát na pánvičku s kouskem másla. Když jsou rozehřáté, přidáme tři čtyři trojhránky taveného sýru (nebo jiný druh taveňáku, ale bez ochucení). Mícháme, dokud se sýr nerozpustí. Do takto vzniklé hmoty přidáme dvě vajíčka a dobře vymícháme. Vznikne tekutá, jednolitá hmota. Nejlepší je čerstvou pomazánku natírat na topinky a ozdobit proužkem papriky a kolečkem rajčete. Vychladne-li pomazánka, vznikne tužší krémová hmota, kterou už neohříváme, ale mažeme na bílý chléb.

Související

Váš názor