Domů Recepty Šneci z listového těsta – slané recepty

Šneci z listového těsta – slané recepty

od jezzina

Šneci (nebo šneky, obojí lze použít) z listového těsta je jednoduché pečivo, které se v posledních letech stalo poměrně populární – mimo jiné o pro snadnou přípravu. Upéct doma šneky z listového těsta je velice snadné, zejména když listové těsto koupíme. Zvládne to i odrostlé dítě. Když se ale nechceme spokojit s kupovaným polotovarem, můžeme si těsto připravit sami. Rozdíl k lepšímu v prospěch domácímu je zřetelně patrný.

Ale šneky můžeme udělat i z jiných druhů těst, méně pracnějších než je listové. A budou možná ještě chutnější. Nabízíme recepty na šneky z listového těsta a na šneky z těsta tvarohového.

Šneci z listové těsta

Šneky z listového těsta nepatří sice mezi nějak „třeskutě“ originální slané pohoštění, ale mají nespornou výhodou – skoro je nelze pokazit. Pustit se do přípravy šneků z listového těsta není žádné velké dobrodružství, spíš naopak sázka na jistotu. A to zejména tehdy, když koupíme chlazený nebo mražený polotovar – syrové listové těsto. Pak jen stačí těsto:

  1. rozválet na tenkou placku,
  2. potřít ji nějakou vhodnou náplní,
  3. pevně smotat do rolády,
  4. pak ostrým nožem nakrájet ze syrové rolády asi dva centimetry široké kotouče,
  5. naplocho je položit na studenou vodou vypláchnutý nebo pečicím papírem vyložený plech,
  6. případně ještě nějak povrchově doplnit
  7. a pak při vysoké teplotě rychle upéct.

Šneky podáváme ve všech stadiích teploty,  protože chutnají teplé, vlahé i docela vychladlé.

Čím šneky plnit

Placku z tence rozváleného listového těsta můžeme:

  • potřít ostřejším kečupem, posypat bazalkou a strouhaným sýrem, případně ještě poklást tenkými plátky uzeniny – pak budou mít šneky chuťově charakter pizzy.
  • Místo bazalky můžeme použít dobromysl (oregano) nebo provensálské koření.
  • Nebo kečup a bylinky vynecháme a položíme jen uzeninu (šunka, tence pokrájené uzené, salám – slanina je k tukovému listovému těstu příliš tučná) a sýr.
  • Další variantou je náplň z předem tepelně upraveného mletého masa – ochuceného podle volby.
  • Nebo lze plát listového těsta potřít dušeným špenátem, který je podle domácích zvyklostí ochucen třeba česnekem.
  • Můžeme použít špenát listový – syrový a plát těsta předem potřít česnekem utřeným s trochou soli. I ke špenátu lze přidat uzené nebo sýr.
  • Místo špenátu může dát i mangold, chutná podobně, jen je výraznější.
  • Místo špenátu může dát i mangold, chutná podobně, jen je výraznější.
  • Čímkoliv, co se při pečení zpevní e nebude pak ze šneků vypadávat.

Šneky svrchu můžeme ještě trochu posypat sýrem nebo potřít vajíčkem a posypat kmínem či slunečnicovými nebo sezamovými semínky. Podáváme jako slaný zákusek k čaji, vínu nebo pivu.

Poznámka

Šneky z listového těsta se pro příliš nehodí jako samostatné jídlo k večeři – třeba tak jsou recepty na šneky mnohdy prezentovány.

Důvody: Příliš mnoho tuku a mouky – tedy hodně kalorií, málo vlákniny… Šneky jsou jen mls, nikoliv jídlo, které plnohodnotně zasytí a dodá potřebné živiny.

Domácí listové těsto

I. těsto – 200 g hladké mouky, 200 g másla
II. těsto – 200 g hladké mouky, 20 g droždí, 1 žloutek, 1 lžíce octa nebo citrónové šťávy, 4 lžíce mléka nebo vody, špetka soli

  1. I. těsto: Mouku prosijeme na vál, přidáme máslo, vypracujeme těsto a necháme je v chladu odpočinout.
  2. II. těsto: Mouku prosijeme na vál, utvoříme důlek. Do mléka (vody) s octem (citr. šťávou) rozšleháme žloutek a vlijeme do důlku. Nožem připravíme těsto a hněteme, až se tvoří vzduchové bublinky. Hotové dáme asi na hodinu odpočinout pod nahřátou misku.

Při vlastní přípravě listového těsta nejdříve vyválíme na vále těsto II. a přímo na něm rozetřeme těsto I. Obě vrstvy přeložíme společně na tři díly, jako když skládáme kapesníky, a znovu rozválíme. Postup skládání a rozválení opakujeme asi šestkrát a po skončení necháme složené těsto opět asi hodinu v chladnu. Pak ho rozválíme na plát, podle druhu pečiva zpracuje a dáme péci do předehřáté trouby.

Listující těsto tvarohové

Velmi chutné, levné, málo pracné a nutričně hodnotnější je těsto připravené z tuku, tvarohu a mouky. Jeho výhodou jsou:

  1. snadná zpracovatelnost,
  2. dostupnost a láce surovin
  3. a zajímavější chuť oproti těstu listovému (které se v podstatě skládá jen z tuku a mouky).

Tvarohovému těstu, které při pečení rovněž „lístkuje“, se někdy také lidově říká „kolik tolik“. Je to zároveň recept, který nelze nikdy zapomenout. Těsto se zadělá ze stejného váhového poměru všech tří ingrediencí. Tvarohové těsto lze – stejně jako listové – použít i na záviny, šátečky, koláčky, taštičky a slané tyčinky. Budou stejně křehké, ale méně suché a chutnější.

Tvarohové těsto: Základní recept

  • 250 g tvaroku (může být i z vaničky)
  • 250 g rostlinného tuku na pečení (Héra a podobně)
  • 250 g hladké nebo polohrubé mouky

Těsto rukama vypracujeme na vále, necháme asi půl hodiny odležet a pak vyvalujeme stejně jako těsto listové. Z této dávky připravíme dva záviny, z nichž nakrájíme šneků na dva plechy.

Související

Váš názor