Domů Svět Socha Svobody

Socha Svobody

od jezzina

Monumentální Socha Svobody ve Spojených státech je dobře známa z filmů, pohlednic, poštovních známek. Socha Svobody na ostrůvku u newyorského Manhattanu, na soutoku řek Hudson a East River je symbolem Spojených států amerických – jejich nezávislosti a svobody všech občanů. V roce 1924 byla Socha Svobody prohlášena národním památníkem USA. Socha Svobody byla slavnostně předána americkému lidu 28. října 1886. Co o Soše Svobody ještě víme?  Jak je velká, vysoká, kdo je jejím autorem, kde se zvala myšlenka na její zhotovení a instalaci?

Socha na Ostrově Svobody

Socha Svobody (Statue of Liberty) stojí na ostrově, který jeho původní obyvatelé Mohykáni nazývali Minnissais  (Menší ostrov) a který byl od 17. století nazýván Bedlowův podle jeho majitele. Teprve roku 1956 bylo toto území při vstupu do newyorského přístavu v Horním zálivu při ústí Hudsonovy řeky přejmenováno na Ostrov Svobody (Liberty Island). Od břehů Jersey City ve státě New Jersey, je ostrov vzdálen asi půl kilometru, od výběžku Dolního Manhattanu je vzdálena asi dva a půl kilometru.

Dar jako výraz přátelství

V létě 1865 se zrodila u Versailles v sídle francouzského historika Edouarda de Laboulaye myšlenka darovat Spojeným státům pomník k uctění zrodu mladého národa a také přátelství, které mezi ním a Francií trvalo od dob americké revoluce. Vybudováním pomníku či památníku byl pověřen mladý alsaský sochař Frédéric Auguste Bartholdi (1834-1904). Ten se rozhodl pro zbudování monumentální sochy, promyslel její vzhled a pro její umístění určil newyorský přístav. Jeho návrh schválila francouzsko-americká unie založená roku 1875 a Bartholdi byl pověřen jeho realizací, která trvala do roku 1885.

Statiku spočítal Gustave Eiffel

Na základech jedenácticípé hvězdy někdejší pevnosti Fort Wood byl postaven 47 metrů vysoký žulový podstavec a na něm pak smontována 46 metrů vysoká měděná socha znázorňující ženu v říze splývající k patám, s pozdviženou pravicí třímající pochodeň a s deskou s datem vyhlášení americké nezávislosti – 4. července 1776 – v levici. Na hlavě má čelenku se sedmi paprsky, u nohou leží zpřetrhané okovy. Skelet sochy vyprojektoval známý francouzský inženýr Alexandr Gustave Eiffel (1832-1923).

Socha Svobody byla slavnostně předána americkému lidu 28. října 1886. Později byl tento kolos několikrát opravován a jeho zařízení modernizováno. Naposledy v roce 1986 u příležitosti stoletého výročí. V roce 1924 byla Socha Svobody prohlášena národním památníkem USA.

Socha Svobody: Čísla a zajímavosti

  • Výška sochy po pochodeň 46 m, spolu s podstavcem 93 m (Petřínská rozhledna v Praze je vysoká 60 m),
  • nehty na rukou mají rozměr 25,4×33 cm,
  • šířka oka je 76 cm,
  • délka nosu 1,37 m,
  • pravice má délku 12,8 m.
  • Celková hmotnost sochy činí 225 tun.
  • Socha stojí levým bokem k Manhattannu a čelem k Brooklynu a námořní trase z Atlantiku, aby uvítala – jak praví jeden nápis uvnitř – „znavené, schoulené, ubohé lidi, toužící svobodně dýchat“ (slavná báseň Emmy Lazarusové).
  • Do podstavce sochy se lze dostat buď po schodech nebo výtahem, ten však jezdí jen k balkónu v úrovni asi desetipodlažního domu,
  • další dvě točitá schodiště po 168 schodech pak vedou až do hlavy sochy, která pojme asi 30 návštěvníků.
  • V mohutném diadému 80 metrů nad mořem je krytá vyhlídková terasa. Pětadvacet oken odráží sluneční paprsky a září jako démanty. Je odsud nádherná vyhlídka na manhattanské mrakodrapy, mosty přes Východní řeku, most George Washingtona a sousední ostrovy Ellis, Governors a Staten Island.
  • V místnosti v patě sochy jsou desky s citáty významných amerických prezidentů, státníků a spisovatelů, většinou na téma svoboda.

Související

Váš názor