Domů Společnost Stalking: Nebezpečné pronásledování

Stalking: Nebezpečné pronásledování

od jezzina

Ačkoliv se nejedná o nic nového, o jevu nazývaném anglickým výrazem stalking se v naší společnosti začalo otevřeně hovořit až po přelomu tisíciletí. Rozšíření stalkingu – tedy nepřiměřeného pronásledování – velmi napomohly i moderní technologie. Stalking je od roku 2010 u nás kvalifikován jako trestný čin. Nejčastější příčinou stalkingu je nezvládnutý rozchod s partnerem.

Co je stalking

Stalking v překladu znamená plížení, i když přesnější překlad je pronásledování, teror. V řeči práva se stalkingu česky říká nebezpečné pronásledování a podle paragrafu 354 trestního zákoníku se jedná o trestný čin. Ve výrazu stalking se skrývá mnohem víc, je to totiž také sledování, lovení, omezování, obtěžování, nechutná milostná či sexuální vyznání, vyhrožování, vydírání, ohrožování.

Psychické a fyzické poškozování oběti

Stejně tak, jako dobrý lovec, i „stalker“ shromažďuje informace o své oběti, aby ji mohl vystopovat. Při stalkingu však dochází k delšímu psychickému vztahu a činnost pachatele trvá déle. I když se o tomto jevu začalo veřejně mluvit až v souvislosti s napadením známých celebrit, postihuje nejčastěji obyčejné lidi. Stalking může mít za následek až určitý stupeň psychického poškození oběti. Jde-li o násilnický typ, pak způsob přesvědčování mívá drsnější podobu a v lepším případě končívá v rukou policie a lékařů.

Stalker neunese skutečnost rozchodu

Stalking nejčastěji způsobuje odmítaná láska. Ne každý unese rozchod s partnerem, o němž je přesvědčený, že je to ten pravý. Problém mívají hlavně despotické povahy. Neschopnost přijmout tento fakt může u některých lidí vyústit až v hon na odcházejícího partnera.  Odmítnutí muži a ženy sledují své bývalé partnery a dožadují se návratu ztraceného vztahu. Nebo silně dotírají na objekt své vyhlédnuté lásky. Pro svůj enormní zájem, kterým druhého člověka terorizují, využívají všech možností: telefonu, mobilu (SMS), emailu, ale i dopisů a pohlednic. Posílají dárky, které útočí na rozum. Zastrašují, někdy sebevraždou, jindy újmou milovaného, který lásku neopětuje. Jde to tak daleko, že oběti už nemohou normálně žít a obávají se o zdraví a o život svůj a svých blízkých.

Jak stalking poznáme?

  • telefonáty a sms v jakoukoli denní či noční dobu
  • neustálý písemný kontakt prostřednictvím dopisů nebo e-mailů
  • někdo vás sleduje – pěšky či autem  přichází vám nevyžádané dárky, květiny apod.
  • po internetu někdo o vás šíří pomluvy, lži
  • nechává vám vzkazy na domovních dveřích, na autě
  • pronásledovatel si zjistí váš denní režim, ví přesně, jak žijete
  • přebere vaše koníčky a tráví stejně jako vy svůj volný čas
  • objednává si vaším jménem zboží nebo služby
  • ničí váš majetek

Pomoc poskytnou odborníci

Jestliže u někoho nastane pocit, že je nebezpečně pronásledován, měl by se seznámit s klasifikací stalkingu například na webových stránkách Policie České republiky nebo Bílého kruhu bezpečí. Jsou tam mimo jiné popsány příklady stalkingu a rady, jak je možno proti nebezpečnému pronásledování postupovat.

Související

Váš názor