Domů Ostatní Studium na vysoké škole – na jaké výdaje se připravit?

Studium na vysoké škole – na jaké výdaje se připravit?

od admin

Spousty studentů, kteří teprve před pár týdny úspěšně složili maturitní zkoušku, čeká po prodloužených prázdninách velká životní změna. Stanou se z nich studenti vysokých škol a to už je skoro dospělácký svět. Platí to i pro výdaje, které rázem narostou. Na co vše by se čerstvý vysokoškolský student měl připravit?

Spoření peněz
Studenta vysoké školy čeká nový život. Mnozí poprvé většinu svého času budou trávit na kolejích či v soukromých bytech daleko od rodiny, ke které se budou vracet občas na víkendy. Těšit se můžou na spoustu lákadel v podobě nového prostředí, známých a kamarádů, zábavy, ale i učení.

Jak se říká, každá sranda něco stojí, a život na vysoké škole není výjimkou. Není proto neobvyklé, že si studenti přivydělávají na brigádách, někteří si najdou stále zaměstnání na poloviční či dokonce na plný úvazek. Dospělácký život sebou přináší i starosti a spousty výdajů. Některé jsou jednorázové, jiné bude student platit každý měsíc. Které jsou ty hlavní?

Studentské bydlení – poprvé (a konečně) od rodičů

V minulosti většina studentů skončila na studentských kolejích. Někteří tam skončí i nyní, stále více studentů si vyhledává soukromé bydlení. Za miniaturní pokoj na kolejích se společným sociálním zařízením pro celé patro se dnes platí a ne zrovna málo. Mít pěkný a mnohem lépe vybavený pokoj na lepším místě a za téměř stejné peníze zní přece jenom lépe. Spolubydlení je velký trend a rozhodně se netýká pouze studentů.

Ceny ve spolubydlení se pohybují zhruba od 3 000 Kč měsíčně výše. Nezáleží pouze na lokalitě, ale také na tom, zda chcete mít pokoj jenom pro sebe nebo vám nevadí být v pokoji ve více osobách. Roli samozřejmě hraje stav bytu a vybavení. Například v Praze takový prostorný a moderně vybavený pokoj poblíž centra měsíčně stojí od 6 000 Kč výš. Kromě měsíčního nájmu ale musíte počítat také s jednorázovou kaucí ve výši jednoho nájmu.

Nezbytné vybavení pro vysokoškolského studenta

Na začátku studia čekají studenta nemalé výdaje za potřebné vybavení, které mu usnadní studia. Dnes už se žádný vysokoškolský student neobejde bez notebooku, mobilního telefonu a samozřejmě připojení na internet. Výhodou je, že studentům jsou nabízeny různé výhody a slevy, o kterých se dospělákovi může jenom zdát.

Například cena kvalitního notebooku se pohybuje v řádech tisíců a desítek tisíců korun a zdaleka ne každý rodič si jej může dovolit. Jedním z řešením je využití půjčky pro studenty za lepších podmínek. Půjčky si snadno porovná online na Úspory.cz. Vlastnit chytrý telefon bez připojení na internet je dnes nepřípustné. Studenti opět mohou využít daleko výhodnější studentské tarify. S výběrem jim pomůže rychlé srovnání mobilních tarifů.

Bez jídla a pití to nepůjde

Časy, kdy snídani, svačinu i oběd chystala starostlivá maminka, nástupem na vysokou školu skončily. Po víkendu u rodičů si jistě přivezete ohromné zásoby, ale jednou za čas vás výdaje za jídlo a pití stejně neminou. Finančně se vyplatí zaplatit si obědy v menze. Je také lepší a hlavně levnější nakupovat si jídlo v běžných marketech (a naučit se vařit), než se stravovat po restauracích a hospodách.

Doprava aneb jízda na černo se nemusí vyplatit

Výdaje za cestování do místa školy a městskou dopravu rovněž spolknou nějaké ty koruny. Naštěstí i v tomto případě mají studenti velké slevy. Stále více studentů využívá výhod spolujízdy, které je stojí méně, někdy mohou cestovat i zadarmo. Pro cestování po městě se rozhodně vyplatí koupit roční kupón, který vychází jednozančně nejlevněji.

Také se vyplatí pořídit si speciální studentské kartičky (např. ISIC karta), se kterou studenti získají nárok na spousty slev v různých oblastech. Nejedná se pouze o dopravu, ale také sport, kulturu či zábavu (restaurace, kina, fitness centra, elektronika, vstupenky na kulturní akce apod.).

Související

Váš názor