Domů Svět Světový čas

Světový čas

od jezzina

S určováním času by teoreticky neměly být žádné problémy – žijeme v době, kdy jsme časoměrnými zařízeními na každém kroku obklopeni. Nejsou to jen klasické hodiny a hodinky. Čas nám ukazují telefony, počítače, mikrovlnné trouby, fotoaparáty, kamery… Jenže když se vydáme do světa, a to i s hodinkami na ruce, mohou nastat potíže.

Na východ dopředu, na západ dozadu

Při cestování na delší vzdálenosti překonáváme tak zvaná časová pásma. Po příjezdu (příletu) do země si seřídíme hodinky podle času v té zemi panujícím. Jenže co když chceme ze vzdálené země zatelefonovat domů? A nebo chceme volat někomu z ještě jiného kouta světa? Když ho nechceme budit uprostřed noci, musíme si uvědomit, v kterém jsme časovém pásmu a jaký čas je v místě, kam chceme volat. K určování světového času není rozhodující, na které jsme rovnoběžce, ale na kterém jsme poledníku. Směrem na východ od nultého poledníku hodin přibývá, směrem na západ hodin ubývá. Nebo jinak – směrem na východ se hodinky posunují dopředu (ve městech na východě je víc hodin), směrem na západ se hodinky posunují dozadu (ve městech na západech je méně hodin). Kolik časových pásem nás dělí od místa, kam chcme volat – na východ nebo na západ, o tolik hodin je v onom místě víc nebo méně.

Světový čas: Mezinárodní zkratky

Pro určování světového času se používají mezinárodní zkratky GMT nebo UTC. K těmto písmenům je přiřazena číslice se znaménkem plus nebo minus. Zkratka vyjadřuje, o kolik hodin se místní čas liší od celosvětové časové osy – tak zvaného nultého poledníku. Protože tento poledník prochází observatoří v anglické Grenwichi, je tento čas nazýván postaru také časem greenwichským. V současné době se ale používá termínu univerzální koordinovaný čas (UTC).

V naší republice, kterou od světové časové osy dělí dvě časová pásma (respektive leží mezi nimi jedno časové pásmo) platí světový čas UTC+2. U nás je tím pádem o dvě hodiny víc než v Greenwichi. Oproti tomu například New York má označení UTC-4. K tomu musíme připočítat naše dvě hodiny a už víme, že v New Yorku je o šest hodin méně než u nás.

  • Je ale ještě třeba vědět, zda v našem zájmovém státu neplatí letní čas. A když, tak od kterého data, protože přechod na letní čas není na celém světě stejný.

Víc časových pásem v jedné zemi

Další věc, kterou musíme znát, je kolik časových pásem zemí prochází. V některých státech, které se rozkládají spíše od východu k západu než od severu k jihu, může být časových pásem několik. V některých státech se čas mění dokonce i po půlhodinových pásmech.

Související

Váš názor