Domů Zahrada Tamaryšek

Tamaryšek

od jezzina

Od května do června krášlí tamaryšky růžovými hrozny květů parky, zahrady a veřejná prostranství. Tamaryšek má sice vyšší nároky na propustnost zeminy a slunce, ale dobře se vypořádává s negativními vlivy městského prostředí. Tamaryšek proto dobře prosperuje i v blízkosti silnic – nevadí mu ani zimní solení. Jaké další zásady musí mít na paměti pěstitel, který se rozhodne pořídit si tamaryšek?

Tamaryšek: Nenáročný teplomilec

Tamaryšky patří mezi malý výčet rostlin, které jsou schopny přežívat například i v krutých podmínkách písečných pouští (Sahara). Ke svému životu potřebuje tamaryšek málo – jen dobře propustnou půdu a dobře osluněné stanoviště.

  • Tamaryšek je dřevina, která dorůstá do šířky dva a půl až tři metry.
  • Velmi pěkně vypadá například v sousedství jehličnanů, ale zahrádku nám ozdobí i tehdy, bude-li stát o samotě.
  • Je velmi odolný proti případným škodlivinám v ovzduš.
  • Pokud by zmrzl (což by se mohlo stát například na nechráněném stanovišti), téměř vždy na jaře znovu obroste.
  • Jeho předností jsou také poměrně skromné nároky na půdu.
  • Množí se časně zjara dřevitými řízky a kvete většinou od května, a to na tak zvaně starém dřevě, tedy na větvičkách z minulého roku, které proto zbytečně neodstraňujeme.
  • Tamaryšek se velmi pěkně uplatní v trávníkových plochách jako solitéra.
  • Kvete v květnu až červnu bohatstvím jemně růžových kvítků uspořádaných v hroznech.
  • Důležité je seříznutí keřů po výsadbě.
  • Nezbytný další průklest provádíme vždy ihned po odkvětu.

Druhy tamaryšků

Tamaryšek čtyřmužný

  • Tamaryšek čtyřmužný (Tamarix tetranda), patřící do čeledi tamaryškovitých  (Tamaricaceae), je původním rodem ze západní Asie a z jihovýchodní Evropy a Afriky. U nás se dá dobře pěstovat na klimaticky příznivých místech – není příliš vhodný do vyšších nadmořských výšek, kde jsou mrazivější zimy. Na druhou stranu je velkou výhodou tamaryšku, že mu nevadí ani zakouřené prostředí našich měst, úspěšně se popere i se zasolenou půdou. A co je pro případné zájemce o pěstování také důležité – nároky tamaryšku na půdu jsou malé. Je mu jedno, zda je kyselá nebo zásaditá, nemusí být ani příliš výživná. Má ale rád sucho a teplo, vadí mu zamokření a stín. Při silných mrazech však namrzá.

Tamaryšek drobnokvětý

  • Velmi pěkně vypadá tamaryšek drobnokvětý (Tamarix parviflora) . Roste jako keř nebo strom, jehož výška výška může dosáhnout až pěti metrů. Listy má jemné, čárkovité, květy světle růžové malé hrozny po straně větví na loňských větvičkách. Kvete v květnu. Ozdobnost tamaryšku drobnokvětého oceníme i v zimě. Tenké, převislé, červenohnědé větve v zimě zčernají. Velmi pěkně se vyjímá, když jsou jeho větvičky ojíněny. Tamaryšek drobnokvětý vysazujeme jednotlivě nebo ve skupinách do přírodních partií, trávníků, velkých vřesovišť, či jako předsadbu před skupiny jehličnanů. Potřebuje plné slunce, snáší i přechodné sucho, dobře zimovzdorný.

Tamaryšek: Zdroj „many nebeské“

  • Trochu jiný druh tamaryšku je známý na Sinaji. Je to Tamarix manifera. Jeho větvičky nabodává jeden z červců, tamaryšek roní tuhnoucí mízu, kterou domorodci sbírají jako manový cukr, sinajskou manu. Tento užitek jim tamější tamaryšek poskytuje už po tisíciletí. Však také mana je známá už z bible.

Víte, že…

… tinktura z pupenů tamaryšku je vhodná na obnovu červených krvinek a krevních destiček?

Související

Váš názor