Domů Historie Templáři a jejich historie

Templáři a jejich historie

od jezzina

Templáři byl rytířský řád. Jako jeden z prvních vznikl během křižáckých výprav, kdy měli templáři za úkol chránit poutníky na jejich cestě do Svaté země. Postupně se z nich vyvinul jeden z nejmocnějších subjektů v Evropě, takový stát ve státě. Což bylo také jedním z důvodů, proč je francouzský král Filip Sličný obvinil z čarodějnictví. Řád byl oficiálně zrušen a většina jeho členů skončila na hranici. Od té doby se stále diskutuje o osudu majetku řádu.

Kdo byli templáři

Okolnosti vzniku, vzestupu i pádu templářského řádu jsou díky písemným záznamům známé. Stručná historie templářského řádu:

  • Roku 1119 odjíždí sedm rytířů a dva cisterciáčtí mniši do Jeruzaléma plnit tajné poslání.
  • O osm let později se vracejí s čímsi nesmírně cenným a následující rok je založen nový řád – Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu (Pauperes commilitones Christi templique Salomonici).
  • Obecně se pro ně používá termín rytíři templu, templářští rytíři či jen templáři.
  • Templáři žili podle mnišských předpisů.
  • Řeholní sliby členů řádu obsahovaly závazek hájit křesťanskou víru také silou zbraní.
  • Typickým znakem řádu templářů byly bílé pláště  s rudými kříži.
  • Templáři měli výzbroj – většinou meč a štít.

Pátek třináctého

Prvním templářským velmistrem byl Hugo de Payens, francouzský šlechtic, jehož pozemky se staly prvním řádovým majetkem a právě na nich vyrostl první řádový dům. Řád rychle vzkvétal a zanedlouho se rozrostl po celé Evropě. Ovšem pak nastal „osudný pátek třináctého“ roku 1307. Podle některých výkladů dala právě tato událost vzniknout úsloví „pátek třináctého“ pro den nesoucí neštěstí. Řád byl zničen pro bohatství, po němž toužil francouzský král Filip IV. Sličný, a aby se „ospravedlnil“, obvinil rytíře z kacířství. Poslední velmistr, Jacques de Molay, byl veřejně upálen roku 1314.

Řád nebyl nikdy obnoven.

Kam zmizely poklady templářů?

Avšak po jeho zničení se objevilo mnoho otázek. Mezi nejčastější patří, kam se podělo obrovské bohatství zničeného řádu. Toto téma je stálou výzvou pro historiky, snílky či literární tvůrce.

Stále aktuální je rovněž téma archy úmluvy a svatého grálu, které podle mýtů měly být ve vlastnictví řádu templářů.

Víte, že…

…. Neoficiálně templářský řád prý stále existují? Jeho struktura zůstala zachována a podle jeho příznivců má svůj smysl i dnes.

Související

Váš názor