Domů Nemoci Tenisový loket: Léčba

Tenisový loket: Léčba

od jezzina

Dlouhodobější bolesti loketního kloubu bývají často diagnostikovány jako tak zvaný tenisový loket. Tenisovým loktem netrpí jenom tenisté. Tenisový loket znamená přetížení a poruchu šlachových úponů svalů na kosti loketního kloubu na jejím vnějším výběžku. Pokud není doprovodným jevem zánět a ani rentgenový snímek neukáže změny, z nichž by mohla léčba vycházet, bývá nemocnému doporučena některá mast, to však v některých případech nepřináší očekávaný efekt. Nastupují pak další léčebné metody, které lékař zvolí podle individuálního stavu.

Jak tenisový lokte vzniká

Při tenisovém loktu dochází k zánětu úponů šlach natahovačů předloktí na palcovém výběžku pažní kosti. Někdy se může jednat o postižení přechodu mezi šlachou a svalem. Je výsledkem přetěžování příslušných svalů – natahovačů paže. Šlacha se v místě úponu do kosti zanořuje za určitých anatomických podmínek, které činí tuto oblast méně odolnou proti opakovaným přetížením a drobným úrazům. Tím je omezena nejen činnost lokte, ale postupně i celé horní končetiny. Stav se komplikuje také bolestmi hlavy, kam se přes páteř přenáší nedostatečná funkce horní končetiny.

Tenisový loket snadno rozpoznáme jednoduchým vyšetřením:

  • natáhneme paži v lokti dlaní k podlaze,
  • uchopíme lehkou židli
  • a snažíme se ji zdvihnout, aniž pokrčíme paži v lokti.
  • Pohyb provokuje bolest v úponu natahovačů paže na loket.

Léčba tenisového lokte

Celý – v lékařské terminologii klinický obraz je podle odborníků relativně složitý, stejně jako i jeho řešení.

  1. Nejprve je třeba zhodnotit stav loketního úponu, a pokud převládají známky zánětu, nabízí se protizánětlivé léky celkově kombinované s místní léčbou různými gely či mastičkami. Z přírodních prostředků je při těchto obtížích nejčastěji doporučováno tradiční kostivalové mazání nebo mast.
  2. Další léčebnou metodou je fyzioterapie (elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk, masáže).
  3. Důležité je cvičení, zejména cviky na uvolňování a stabilizaci postiženého úponu (na oddělení rehabilitace).
  4. Dále se používají obstřiky,
  5. eventuálně s dočasným znehybněním sádrou,
  6. výjimečně operace.
  7. Před opakováním poruchy pak chrání speciální ortézy (latexové návleky), které lékař vybere dle typu postižení a dle požadovaného zatížení ve vaší práci ve stavebnictví.

Tenisový loket i bez sportování

  • Tenisový loket trápí kromě sportovců také řemeslníky, kteří při své práci často dělají podobné pohyby jako při šroubování. Navíc s velkou silou.
  • Bolí i mnoho kadeřnic, které mají při stříhání stále zdvižené ruce a tedy přetížené svaly kolem lokte, ramene a krční páteře.
  • Časté potíže s tenisovým loktem mívají  lidé úzkostní, puntičkáři nebo jedinci, kteří jsou vystavení mimořádným stresům.
  • Tenisový loket mívají také starší ženy, které nosí v tašce těžké nákupy. Někteří rehabilitační lékaři proto ženám doporučují, aby si na nákup braly dvě tašky. Nákup si do nich rozdělí tak, aby zatěžoval obě strany těla přibližně stejně. Mají tak větší šanci svým potížím předejít.

Související

Váš názor