Domů Recepty Těsto na pizzu

Těsto na pizzu

od jezzina

Mistři pizzy jsou v Itálii velmi váženi. Každý má své tajemství na těsto na pizzu, které neprozradí. Do těsta patří hladká mouka, voda, olej, cukr a sůl. Někdo přidává sodu, jiný pivo, sekt, sádlo, to je individuální. Říká se,  že čím víc jsme v Itálii blíž jihu, tím je pizza tenčí.

Pizza se peče ve speciálních pecích.  Jsou na dřevo a teplota v nich dosahuje až 700 stupňů Celsia. Důležitá je také chuť italských rajčat a sýrů. Nepoužívá se rajský protlak, natož kečup. Rajčata podusíme se solí a s cukrem, hmotu rozprostřeme na plát těsta. Navrchu posypeme sýrem, nejlépe mozzarellou, která je pařená a lehce dosolená. Pokud pizzu pečeme v běžné troubě, musíme dát do těsta víc oleje.

Těsto na italskou pizzu: Tipy a recepty

Neapolská pizza

  • Těsto: 400 g hrubé mouky, 30 g droždí, 2 žloutky, dvě Ižičky soli.
    Náplň: 4 rajčata, 8 Ižic olivového oleje, 4 stroužky česneku, 200 g parmezánu, mletý pepř sůl.
    Příprava: Do mouky dáme droždí rozpuštěné v trošce vody, žloutky a sůl. Vodou šetříme, těsto musí být tuhé. Těsto dobře vypracujeme (Italové to zásadně dělají rukama), přikryjeme utěrkou a necháme kynout dvě hodiny. Objem těsta se musí ztrojnásobit.
    Z vykynutého těsta vytáhneme placky o průměru 30 centimetrů (nebo podle velikosti plechu na pečení). Těsto před pečením propícháme vidličkou, potřeme olejem, poklademe na něj rajčata, rozetřený česnek, strouhaný sýr. Posypeme kořením, posolíme a dáme péct.
    Pečeme asi 12 minut. Pizza je dobrá jen čerstvá a teplá.

Pizza je jako žena, říkají mistři pizzy

Na neapolskou pizzu použijeme:

  • čerstvá, tmavě červená rajčata typu San Marzano švestkovitého tvaru, která pravidelně nakrájíme na osm milimetrů tlusté plátky (v extrémních případech lze použít i kulatá rajčata).
  • Ze sýrů používáme pouze porcelánově bílou mozzarellu vyrobenou z buvolího mléka.
  • Do mouky přidáme velmi jemný olivový olej a mořskou sůl.

Nejdůležitější tajemství pravé neapolské pizzy však spočívá ve způsobu hnětení těsta: nesmí se používat žádné nástroje, všechno se dělá rukama. „Těsto na pizzu je jako krásná žena. Té se také nedotýkáte válečkem,“ říkají mistři pizzy.

Pizza by se měla péct při teplotě 420 – 480 stupňů Celsia.

Kalábrijská pizza

  • Těsto: 400g hladké mouky, 1/2 lžičky soli, 1 sáček sušených kvasnic, asi 2,75 dl teplé vody.
    Náplň: 2 lžíce olivového oleje, 2 rozetřené stroužky česneku, 2 papriky (žlutá a červená), bez jádra a semen, nakrájené na plátky, 125 g ricotty, 175 g scezených konzervovaných rajčat, 3 natvrdo uvařená vejce, nakrájená na plátky, 1 lžíce nasekaných čerstvých bylinek, 125 g salámu, nakrájeného na proužky, 150- 175 g strouhané mozzarelly, trochu mléka na potření, sůl a pepř.
    Příprava: mouku, sůl a kvasnice smícháme dohromady, přidáme olivový olej a dostatek teplé vody. Utvoříme vláčné těsto, které zpracováváme ručně po dobu 10 – 15 minut nebo pomocí robota 5 minut. Z těsta vytvarujeme bochánky, které vložíme do vymazaného polyetylénového sáčku a necháme kynout v teple asi 1,5 hodiny, dokud se objem těsta nezdvojnásobí.
    Na rozehřátém oleji smažíme česnek s paprikami do změknutí. Polovinu těsta vytáhneme na vymaštěném plechu. Těsto okořeníme a posypeme ricottou. Pokryjeme rajčaty, plátky vajec, bylinkami, směsí s paprikami a navrch plátky salámu. Celou pizzu posypeme strouhaným sýrem.
    Druhou polovinu těsta můžeme vyválet a položit na náplň nebo z ní lze udělat druhou pizzu. Dvojitou pizzu necháme kynout ještě další hodinu. Jednoduchou pizzu pouze 30- 40 minut.
    Vykynutou dvojitou pizzu propícháme vidličkou, potřeme mlékem a pečeme 50 minut v předehřáté troubě při teplotě 180 C. Jednoduchá pizza se peče 35- 40 minut při vyšší teplotě.

Pizza s cuketovou náplní

  • 2 větvičky rozmarýnu, 500 g mouky, 8 g čerstvého droždí, 14 polévkových lžic olivového oleje, sůl, 500 g cukety, 2 žluté papriky asi po 250 g, 150 g cibule, 4 snítky majoránky, 2 stroužky česneku, pepř, tuk na plech, 150 g sýra Raclette.
    Příprava: Rozmarýn nakrájejte nadrobno a s prosetou moukou promíchejte v míse. Přidejte kvasnice, 8 polévkových lžic olivového oleje, sůl a 250 ml teplé vody a vše promíchejte tak, aby vzniklo těsto. To pak odložte na 3-4 minuty na pomoučenou pracovní plochu, poté vložte do předem vyhřáté trouby na 30 stupňů Celsia asi na hodinu.
    Cukety nakrájejte na asi půl cm široké plátky. Očistěte papriku, rozčtvrťte a zbavte jadérek, vnější stranou nahoru položte na plech k pečení. Pod rozpáleným grilem v troubě nechte asi 8-10 minut grilovat, až naskáčou na paprikách černé puchýře. Pak papriky vložte na pět minut do igelitového sáčku. Zbavte je kůže, nakrájejte na centimetrové pásky.
    Rozpulte cibule a nakrájejte je na tenké dlouhé proužky. Lístky majoránky nakrájejte nadrobno, česnek propasírujte. Vše, cukinu, cibuli a česnek, nechte asi dvě minuty dusit na 4 polévkových lžících olivového oleje. Solí a pepřem okořeňte, přisypejte majoránku.
    Těsto rozdělte na poloviny, jednu polovinu roztáhněte na velikost asi 40 krát 40 cm a položte na plech pro pečení, který potřete tukem. Nahoru rozdělte cukinu a papriku, nastrouhejte nahrubo sýr. Zbylé těsto rozválejte na velikost 30 krát 30 cm a pak tím vše přiklopte. Kraj horní placky trochu pokropte vodou. Dolní placku povytáhněte a zamáčkněte, čímž uzavřete náplň.
    Výslednou kapsu pak dejte do předehřáté trouby na 250 stupňů Celsia a pečte. Do deseti minut by těsto mělo být zlatavé. Vyjměte a pokapejte zbývajícím olivovým olejem.

Ilustrační foto: freimages.com

Související

Váš názor