Domů Společnost Trolling

Trolling

od jezzina

Troll, trolling, trolování. Slova, která do češtiny vstoupila coby newspeak, novořeč. A nejen do češtiny. Trolly zná newspeak i jiných jazyků.

Ne, vůbec není řeč o severských mytologických bytostech, trolech. Ačkoliv bylo od nich vypůjčeno. Severský trol je obvykle zlý a škodit někomu je jeho zálibou.

Mezinárodní troll také škodí. A jeho činnost je nazývána trollingem. Troll „trolí“. Záměrně škodí v internetových diskusích, na cizích blozích, v hromadých chatech. Jeho činnost je mezinárodně označována jako trolling.

Trolling je činnost trolla

Pro lapidární pochopení si představme dejme tomu diskusi pod internetovým článkem o zdravotních účincích nějakého méně známého ovoce. Diskutující se v ní ptají: „Kde se to dá koupit, kolik to stojí, jak se to pojídá a zda se ovoce může zavařovat nebo dávat do knedlíků…“

A náhle se objeví diskusní příspěvek, v němž někdo popisu, že: „Tohle ovoce může skrývat smrtelně jedovatého pavouka, za úplňku je jedovaté, nesmí se podávat zrzavým dětem a těhotným ve druhém trimestru. Při snědení víc než 300 gramů je silně karcinogenní.“

Směr diskuse okamžitě zvrátí a diskutující už zajímá, který je to pavouk, jestli se ovoce může jíst už dva dny po úplňku, zda je mohou jíst děti blonďaté a ženy kojící.

A troll, který to ovoce ani nezná, všechna negativa vymyslel a obsah příspěvku byl výplod jeho momentálního rozmaru, se směje. „To jsem si pěkně zatrolil.“

Nikdo neví, kdo tu trolí

Trolling se samozřejmě netýká jen diskusí o zdravé výživě. Trollové působí na všech frontách. A jeho činnost může mít mnohem závažnější důsledky než obavy několika lidí před nějakým ovocem.

Trollové pronikají svými příspěvky na blogy, do hromadných chatu, diskusí – zkrátka všude, kde je umožněno sdělit svůj názor.

  • Vytvářejí si falešné e-mailové adresy, aby se mohli zaregistrovat tam, kde to je nutné.
  • Mají falešné profily na sociálních sítích (podložené těmi fiktivními e-maily), jestliže je příspěvek podmíněn registrací třeba na Facebooku (nebo jinde).
  • Nepíšou z jedné IP adresy, protože v současné době se  mohou připojit k internetu kdekoliv.

K čemu slouží trolling

Smysl činnosti trollů – mezinárodně nazývaný trolling, u nás někdy počeštěně trolování, je:

  • vyprovokovat,
  • zvrátit diskusi,
  • urazit,
  • dehonestovat,
  • případně neprávem vyzdvihnout (někoho, něco),
  • pokazit pověst –ať už se jedná o osobu, firmu, politickou stranu, zájmové sdružení, výrobek, produkt, plán, záměr.

Jiným cílem trolla může být:

  • ovlivnit veřejné mínění,
  • ovlivnit výsledky voleb nebo referenda,
  • propagovat plán, záměr, výrobek, firmu, osobnost,
  • dezorientovat společnost,
  • vnést společenský chaos,
  • rozkol mezi skupiny.

To dělají dost často trollové „profesionální“, kteří pracují na pokyny nějaké agentury nebo zájmové skupiny (politické, náboženské, ekonomické). Příspěvky trolla tak zvedají zájem o celý článek a zvyšují jeho čtenost.

Jak se bránit před trolly? DNFTT!

První síto může zajistit už správce webu, který zajistí možnost tak zvané moderované diskuse. Diskusní příspěvky nejsou zveřejněny hned po vložení, ale až po schválení administrátorem.

Jinou možností administrátora je příspěvek smazat.

Když už troll pronikl (web nemá diskusi moderovanou a příspěvek se zobrazí hned), jedinou obranou je ignorovat jej. Neodpovídat, nediskutovat s ním, nedělat to, co chtěl. V internetovém světě se používá výzva: „Nekrmte trolly!“ Její anglická verze je „Do not feed the trolls.“ A protože se ve virtuálních komunikacích často používají zkratky, píše se také pouze „DNFTT“.

Pod příspěvkem trolla můžeme najít také další zkratky napsané jiným diskutujícím:

„YHBT: You have been trolled. YHL: You have lost. HAND: Have a nice day.“ Byl jste potrollen (rozpoznán coby troll). Prohrál jste. Pěkný den (přeji).

Obrázek: (pixabay.com)

Související

Váš názor