Domů Společnost Turistické značky

Turistické značky

od jezzina

Naše země se už od dob rakouského mocnářství pyšnila dobře značenou sítí turistických cest. K jejich značení byl vyvinut srozumitelný systém, který se zachoval a byl rozvíjen. Turistické značky mají čtyři barvy a odpovídají barevnému značení na turistický mapách. Turisté, kteří podnikli pěší cesty v jiných zemích, mohou potvrdit, co se léta traduje – český (a slovenský) systém turistických značek zároveň zanesených v turistických mapách nemá ve světě obdoby: je logický, , a především stále udržovaný a aktualizovaný. Vyznat v systému turistických značek patří k základním vědomostem, a měly by ji získat už školáci.

Turistické značky: Logické, přehledné

Soustava turistického značení ve čtyřech barvách turistických značek se začala na našem území rozvíjet v 90. letech 19. století. V současné době jsou místně značeny také trasy pro cyklisty, běžkaře a jezdce na koních. Turistické cesty jsou zaneseny do map, které zahrnují celou republiku.

Barevné provedení turistických značek

Turistické značky se používají ve čtyřech barvách: červená, modrá, zelená a žlutá. Barvy turistických značek nejsou samoúčelné.

  1. Červené turistické značky značí dálkové a hřebenové trasy.
  2. Modré turistické značky provádějí významnějšími trasami.
  3. Zelené turistické značky se používají k vyznačených cest regionálního významu.
  4. Žluté značky (cesty) jsou spojky mezi cestami, či trasy pouze místního významu.

Barevnost cest na mapě odpovídá barvě turistických značek, jimiž je cesta označena v terénu. Turistické cesty se na mapě značí plnou tlustou čarou a jsou v barvách červená, modrá, zelená a žlutá.

Kde turistické značky najdeme

Po trase cesty jsou turistické značky nesmazatelně namalovány na stromech, kamenech, zdech, sloupech, konstrukcích. Turistické značky mají podobu barevného pruhu, který je shora a zespodu lemován bílými pruhy. Proto se také turistické značky jeví jako tři pruhy: bílá-barva-bílá, ale bílé pruhy nemají pro směr cesty žádný význam, jsou tam namalované jenom proto, aby byla barva značky dobře patrna. Postupným vývojem byla sjednocena velikost turistické značky, aby se tři pruhy vešly do čtverce deset krát deset centimetrů.

Protože v posledních desetiletích nastala potřeba vyznačit i cesty cyklisté a lyžařské, byl obdobně vyvinut i systém jejich značení. Tradiční bílé pruhy u nich nahrazují pruhy oranžové (u značek lyžařských, aby nesplývaly se sněhem) nebo žluté (turistické značky pro cyklisty).

Zvláštním typem jsou turistické značky vedoucí po naučných stezkách. Naučná stezka je značena bílým čtvercem se šikmým zeleným pruhem.

Turistické značky vedou a informují

Turistické značky je třeba hledat vpravo ve směru chůze (správně značená cesta má značky z obou stran, přičemž nemusejí být na stejném bodě cesty). V nepřehledném terénu by měla být další značka vidět od poslední značky (u které stojíme). V úsecích, kde logicky nelze sejít z cesty, je značení řidší.

Turistické značky mají v některých místech i funkci informační. Speciálními a velmi jednoduchými změnami tvaru se upozorňuje turistická značka na ostrý zlom cesty, odbočku na vrchol a vrchol kopce, odbočku k historické zajímavosti. Přesné tvary jsou popsány na zadní straně každé turistické cesty.

Na rozcestích jsou turistické značky doplněny plechovými směrovkami s popsaným cílem a kilometráží (viz titulní foto).

Značky chrání zákon

Turistické značení v naší republice řídí a spravuje Klub českých turistů. Značky nikdo nemůže malovat svévolně. Ale ani je nikdo nesmí ničit. Neoprávněné poškozování, odstraňování, zakrývání nebo pozměňování turistických značek je přestupkem  veřejnému pořádku podle § 47 odst. 1 písm. e) přestupkového zákona (zákon číslo 200/1990 Sbírky).

Foto: Autorka článku

Související

Váš názor