Domů Pokojové květiny Vánoční kaktus: pěstování, hnojení

Vánoční kaktus: pěstování, hnojení

od jezzina

Vánoční kaktus kvete opravdu na Vánoce. Tento epifytický kaktus pochází z vlhkých pralesů východní Brazílie. Má ploché rozvětvené stonky, složené z četných zubatých článků, na jejichž koncích se vyvíjejí početné růžově červené květy. V našich podmínkách rozkvétá v prosinci a v lednu. S trochou štěstí může člověk sehnat okouzlující křížence s bílými, růžovými, červenými i fialovými květy. Vánoční kaktus umisťujeme na světlém místě až v polostínu. V době tvorby poupat není vhodné kaktus přemisťovat, dokonce ani s ním pohybovat, jinak mohou poupata opadat.

Vánoční kaktus: Zahradníky zajímá víc než 150 let

Vánoční kaktus, který je znám také pod novějším názvem Zygocactus pochází z pralesních oblastí Brazílie, kde ve volné přírodě roste ve společenství epifytně rostoucích květin (na větvích stromů), jak to v našich podmínkách známe například u jmelí. Potřebuje velkou vzdušnou vlhkost.

Vánoční kaktus je keřík s krátkými plochými listovými články, ze kterých na koncích v prosinci nebo v lednu vyrážejí červené, růžové i oranžové dolů visící květy tvaru zvonečků s dlouhými prašníky. Občas se také ale mohou vyskytnout i kultivary bílé a žluté.

Vánoční kaktus je předmětem šlechtitelského úsilí od poloviny 19. století. Vánoční kaktus vykvétá při správném pěstění o Vánocích, a stal se proto oblíbenou dárkovou květinou. Je nutno mít stále na paměti, že žije v brazilských pralesích společně s orchidejemi na stromech a že jeho pěstění je právě opačné než pěstění kaktusů, ke kterým patří podle čeledi.

Vánoční kaktus: Pěstování

Rostlina nesnáší otáčení či změnu prostředí, neboť by shodila poupata či květy. Musí proto stát trvale na světlém okně chráněném před prudkým poledním sluncem a průvanem.

 

  1. V létě je možné rostlinu umístit i venku do zahrady na chráněné místo.
  2. Přes zimu postavíme rostlinu na světlé okno v pokoji, kde se teplota pohybuje mezi 14 až 16 °Celsia.

Zálivka vánočního kaktusu

  • V době květu, tzn. o Vánocích, vánoční kaktus mírně zaléváme,
  • po odkvětu do poloviny února zaléváme ještě méně, aby rostlina prodělala mírnou dobu od prvého odpočinku.
  • V době růstu od března do července potřebuje naopak vody dostatek.
  • Na podzim zálivku opět omezíme až do doby, než se na koncích výhonů objeví poupata. Zálivku však nesmíme zcela přerušit, aby neuschl kořenový bal.
  • V době, kdy rostlina nasazuje poupata, s ní nesmíme hýbat, aby nedošlo k opadání nasazených květů. Po objevení poupat ji pilně rosíme, aby poupata neopadala.

 

Hnojení  a množení vánočního kaktusu

Základem pěstitelských úspěchů:

  1. je kyselejší substrát, ¨
  2. trvalá vlhkost
  3. a respektování vegetačních period kvetení a odpočinku.

Přesazování se provádí v měsíci březnu před započetím růstu, nejlépe po třech až pěti letech do kyselé země (pH 5). Nejvhodnější je směs listovky nebo lesní země s pískem.

Přihnojování je možné jen v době nejbujnějšího růstu rostliny, a to pouze slabým roztokem organického hnojiva. Minerální nesmíme používat, protože rostlina nesnáší vápník.

Vánoční kaktus můžeme množit kdykoliv řízky, tj. vrcholy výhonů se tři až čtyři články, které zastrčíme do země pod sklenici. Takto připravené výhony za mírného zalévání brzy zakoření.

Po odkvětu bývá rostlina někdy napadána hmyzem, proto je nutno ji pečlivě prohlížet a čistit.

Související

1 komentář

Punčochářová 19.5.2023 - 22.46

Dobrý večer ,přesazovala jsem vánoční kaktusy a asi po14 dnech začaly žloutnout listy ,potřebují hnojivo dala jsem jim -Hnojik a kyselá půda je jaká ,děkuji za odpověď Punčochářová

Reply

Váš názor