Domů Bydlení Venkovský styl bydlení

Venkovský styl bydlení

od jezzina

Hájenka, stylová chaloupka, meziválečný domek omítnutý v 70. letech břizolitem, a nebo i byt v někdejší „jezeďácké“ bytovce – takové podoby může mít venkovské bydlení. Vše má svá pro, když chceme žít na venkově. Ale v každém typu nemovitosti bude styl venkovského bydlení jiný. Ti, kteří počítají se „slunným podzimem života“ tráveným na chalupě, často volí stylový nábytek splňující jak dokonalé řemeslné zpracování, tak dostatečné pohodlí.

Udržet styl je nákladné

Asi už málokdo sežene nevybavenou stylovou chalupu, tedy domeček, na němž nezůstaly stopy zednických zásahů různých majitelů. Stylovou chaloupku ale můžeme třeba zdědit. Pochopitelně asi i ona zděděná stylová chaloupka už léta sloužila jako rekreační respektive „druhé“ bydlení.

Ke stylové chalupě patří i stylový nábytek. Na jeho výrobu však většinou nestačí ani ti, pro které je kutilství nenahraditelným zážitkem. Originálů je trhu málo, a když, tak jsou velmi drahé. Kompromisem jsou proto repliky ze starého dřeva, jejichž cena se ovšem často blíží originálům. Ovlivnila to poptávka po replikách stylového nábytku, které se kupují nejen na chalupy, ale také do „města“ jako zajímavé solitéry kontrastující s moderním nábytkem.

Do stylové chalupy je nejvhodnější nábytek z masivního dřeva. Vedle typu a tvaru je pro nábytek z masivního dřeva důležitá především jeho konečná povrchová úprava. Většina výrobců dává přednost přírodním látkám před nitrolaky nebo polyuretany. Stylový nábytek se často vyrábí jako replika původních kusů, jen se upravují některé rozměry.

Než si pořídíme definitivní vybavení

Chalupu na kotárech sice obdivují všichni, když si však uvědomí, že k ní nedojedou autem, koupí raději mnohem méně starší domek v docela obyčejné vesnici. A teď co s ním, když se do něj chceme nastěhovat okamžitě?

  • Koupě nás finančně vyčerpala,
  • investovat do provizoria nechceme,
  • své výdaje nechceme zatížit další půjčkou na nábytek či zařízení,
  • nastřádání dostatku finančních prostředků nějakou dobu, často i několik let, přece jen trvá.

Přesto chceme, aby naše bydlení na venkově už nyní působilo příjemným a útulným dojmem. A právě nyní může přijít ke slovu fantazie a vtip.

Pokud se v naší blízkosti vyskytuje zručný domácí kutil a všeuměl – máme napůl vyhráno. S jeho pomocí se můžeme pustit do renovace stávajícího bytového zařízení. Zbytek vyřeší vhodně zvolené bytové textilie a další doplňky, od obrazu po květináče.

Do mnoha úprav nábytku se můžeme pustit i tehdy, že jsme ryzí laici. V případě nouze nám nemusí pomoci pouze rada zkušenějších, ale máme možnost nahlédnout i do některé z publikací, které se amatérskými úpravami v bytě zabývají.

Mnoho opravdu starých a nemoderních kusů nábytku (skříně, komody, sekretáře) se vyznačuje vysoce kvalitním a bytelným řemeslným zpracováním.

  • Odstraněním dvířek, zkrácením nožek, odřezáním vrchních částí můžeme získat zcela originální sestavy polic, skříněk a i odkládacích ploch.
  • Odborným rozříznutím příliš hluboké knihovny a polic pak například dostaneme dvě mělké knihovničky, které lze umístit nad i vedle sebe.
  • Nemáte kam uložit knihy, dětské hračky, nebo dekorační předměty? Možná že ve sklepě nebo na půdě chalupy již po léta ‚‚odpočívá´´ zaprášený regál po babičce nebo stále funkční, byť oprýskaná skříňka. Nemohly by opět plnit svůj účel?

Stačí zamířit do obchodu s barvami, laky a ochotnou obsluhou, která vám poradí, jak dřevěný nábytek nejlépe připravit na nový nátěr, jak odstranit starý lak, jaký použít štětec. Návod k použití ostatně nesmí chybět ani na barvě, kterou si zvolíte (musíme vědět, zda je určena pro venkovní či vnitřní nátěry, jakým způsobem se musí ředit). Nebojte ani experimentů s barevnými odstíny, s každým renovovaným kusem zároveň poroste vaše ‚‚kutilské sebevědomí´´.

Text k obrázku: Retro frčí, tak proč nedat nový kabát i „universalu“ ze 60. let? Sehnat dobové doplňky není problém.

Foto: autorka

Související

Váš názor