Domů Zahrada Vistárie: Pěstování

Vistárie: Pěstování

od jezzina

Popínavými dřevinami, o něž se v posledních letech zahrádkáři zajímají, jsou vistárie, botanicky Wisteria. Jsou to rostliny s exotickými květy a tropickou bujností růstu nejen v teplejších oblastech, ale i v běžných podmínkách, zejména v chráněných, slunných vhodně volených polohách. Někdy se říká, že v době kvetení bychom jen stěží našli krásnější popínavou dřevinu, která by působila tak exotickým dojmem, jako právě vistárie. Vistárie se uplatňují při výzdobě domovních průčelí, balkónů, altánů, pergol, loubí, sloupů i kmenů starých stromů a hodí se i k jemnému lemování mříží.

Vistárie má ráda slunce

Vistárie čínská je statná dřevitá liána, dorůstající u nás délky až deset metrů. Pro svůj růst vyžaduje oporu, například laťové mřížoví, drátěnku, sloupy, mříže a podobně. Tyto liány, jež se ovíjejí kolem své opory proti směru hodinových ručiček, mají opadavé listy, jež se na podzim pěkně vybarvují.

Vistárie vyžadují slunná, teplá a chráněná stanoviště a dobře propustnou, hluboko zpracovanou, spíše lehkou, vždy však velmi jakostní zahradní zeminu, dobře zásobenou živinami.

Květy vistárie se rozvíjejí současně

Vistárie má 25 až 30 cm dlouhé listy, složené ze sedmi až 13 zpočátku sametově ochmýřených, později téměř lysých lístků, dlouhých čtyři až osm centimetrů. Vistárie kvete v květnu až červnu, většinou po pěti i více letech po vysazení, světle modrofialovými slabě vonícími květy v hustých a těžkých převislých hroznech dlouhých 15 až 20 centimetrů. Zajímavé je, že květy v hroznu rozkvétají téměř současně. Lusky 10 až 15 centimetrů dlouhé, hustě sametové, obsahují jedno až tři jedovatá semena.

Vistárie: Pěstování

  • Mladé rostliny vistárie se vysazují na jaře, a pokud jsou předpěstovány v nádobách tak i po celé vegetační období.
  • Protože vistárie kvete na slabších postranních větvičkách, musíme je vždy při případném řezání nebo zmlazování šetřit.
  • Vedle řezu se ještě doporučuje v době vegetace přihnojování dobře zakořeněných rostlin fosforečnými, draselnými a také plnými hnojivy.
  • U nás jsou stále nejčastěji k dostání semenáče, jež sice dobře rostou, květy však přinášejí až po mnoha letech.
  • Občas se objeví v prodeji rostliny množené vegetativně – roubováním. Pokud jsou rouby brány z prokazatelně bohatě kvetoucích rostlin, mnohem dříve přinesou četné květy.
  • Vistárie lze množit i hřížením, ovšem zakořeňování probíhá nezřídka až několik let. Hříženci zpravidla už za několik let po vysazení přinesou první květy, ovšem většinou rostou trochu slaběji.
  • Odborníci radí, že vistárie pokvetou dříve, když je budeme silně řezat, podobně jako révu vinnou na dvě až tři očka.

Prostor, vláha a hodně živin

  • V suchých letech a také jsou-li vysazeny blízko zdí nebo v tak zvaném dešťovém stínu, se vistáriím zavděčíme pravidelnou bohatou zálivkou.
  • Vistárie dobře snášejí i slabší přísušek, vždy se to však projeví na menší násadě květů.
  • Velkou pozornost rovněž musíme věnovat obrývání rostlin, protože jejich kořenový systém bývá rozložen velmi mělce.
  • Vistáriím také nevyhovuje stanoviště v dosahu kořenů dřevin, ani trávníku. Nejvíce si libují, mají-li dostatek volného prostoru a stálou pokrývku půdy nad kořeny vrstvou kompostu, močůvkované rašeliny nebo slamnatého chlévského hnoje.

Víte, že…

… rod Wisteria byl pojmenován k poctě anatoma a ctitele květin Caspara Wistera, jenž dlouhá léta působil na univerzitě v Pensylvánii?

… z deseti druhů rodu Wisteria, původem ze Severní Ameriky a východní Asie, se nejčastěji setkáváme s vistárií čínskouWisteria sinensis, dříve více známou pod jménem glycine, která se pěstuje od roku 1816?

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor