Domů Racionální výživa Vláknina v potravinách

Vláknina v potravinách

od jezzina

Vláknina, která se také nazývá celulóza, má jednu nesmírnou a nepopiratelnou výhodu – je pro člověka nestravitelná, a tudíž ve výživě využitelná.

Jestliže jíme potraviny bohaté na vlákninu jako je zelenina, luštěniny, tmavé pečivo a podobně, nemusíme stravu obohacovat jinou vlákninou.

Pokud však držíme jednostranné diety (což odborníci samozřejmě nedoporučují), nebo trpíme hladem či zácpou, pak si můžeme pomoci vlákninovými přípravky.

Vítaný balast

Vláknina, která byla původně u potravinářů, zejména pekařů, na indexu, se změnila v módu. Díky svojí nestravitelnosti pro člověka poskytuje pocit nasycení, který může být při redukčních dietách žádoucí, a co více, uvádí se, že vláknina brzdí výskyt civilizačních chorob. Příznivě působí na trávení, respektive na vyměšování nestrávené potravy. Pro zachycení trendu zvyšování spotřeby balastních látek se vyrábí celozrnné mouky a z nich celozrnné pečivo nebo se potraviny fortifikují otrubami, což splňuje požadavek zvýšení podílu balastu ve stravě. Potravinářský sortiment je v tomto směru v současné době dostatečně široký, nabídka müsli, upravených obilných zrn, nebo potravin se zakomponovanou vlákninou je už samozřejmostí.

Vláknina ovoce

Vláknina ovoce je zejména důležitá pro zdraví. Nejvýznamnější jsou pektinové látky, hemicelulóza a celulóza. Její obsah činí 0,5- 4 %. Pektinové látky vážou jedovaté těžké kovy (kadmium, olovo, rtuť), brzdí rozvoj škodlivých mikrobů ve střevě a snižují cholesterol. Přírodní medicína používá tablety z vlákniny z citrusových plodů a vitamíny u osob postižených tak zvaným sdruženým metabolickým syndromem (současným výskytem především nadváhy, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, cukrovky a jiných).

Přidanou vlákninu ano či ne?

V dnešní době jsme bombardováni nabídkou na nejrůznější potravinové doplňky, vitaminy, minerály, vlákninové preparáty, které jsou prezentovány jako nezbytná součást našeho jídelníčku. Jak je to opravdu? Stačí jíst přirozenou stravu, nebo je třeba ji doplňovat?

Pokud se stravujeme pestře a v dostatečné míře – to znamená, že nedržíme nějakou přísnou redukční dietu a nejsme v zátěžové situaci (psychický stres, znečištěné ovzduší, chřipkové období a podobně) – měli bychom získat všechny důležité látky pouhou potravou. Tento ideální stav však často nenastává a pak je třeba stravu cíleně doplnit vitaminy, minerály a vlákninovými preparáty.

Vláknina v g na 100 g potravin

  • pšeničné otruby 52,6
  • žitná mouka 7,6
  • knäckebrot 11,7
  • ovesné vločky 7,0
  • čočka 11,7
  • hrášek 5,1
  • křehký chléb 10,0
  • banány 3,4
  • grahamový chléb 8,5
  • růžičková kapusta 4,2

Zařadíme-li v rámci programu hubnutí ovocné snídaně, máme stoprocentní záruku, že začneme pomalu ztrácet nadbytečné kilogramy, aniž bychom přitom ublížili našemu zdraví.

Vláknina a psyllium

Mezi oblíbené potravinové doplňky patří například rozpustná vláknina a psyllium, což je přírodní látka získaná z indického jitrocele. Tento starý indický léčebný prostředek se používá již více než 2000 let. K čemu slouží? Objem vlákniny se po smísení s vodou zvětší až na 14násobek a těm, kteří trpí zejména při hubnutí hladem, ho pomůže utišit. Mechanicky napomáhá vyprazdňování, což také činí někdy při redukci nadváhy potíže. Škodlivé látky se dostanou rychleji z těla ven. Osvědčuje se preventivně u těch, kteří se změnou prostředí mají problémy se zácpou. Psyllium snižuje i obsah cholesterolu, i když samozřejmě závisí hlavně na tom, jak se stravujeme. Psyllium je přírodní nenávyková látka, takže jej mohou používat i těhotné ženy.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor