Domů Nemoci Voda v koleni: Babské rady

Voda v koleni: Babské rady

od jezzina

Voda v koleni je nepříjemný stav, který se na pohled projevuje jako otok. Někdy se vstřebá samovolně, ale většinou je třeba odborného zásahu ortopeda. Odborná léčba neznamená vždy jen nepříjemnou punkci, v některých případech jsou pacientovi nasazeny medikamenty – antibiotika nebo léky na artrózu. Existují i různé „babské rady“, které by měly vody v koleni zbavit. Jejich účinnost je ovšem nejistá.

Jak vznikne voda v koleni

Každý kloub – i kolenní – je uzavřenou dutinou na vnitřní straně potaženou blánou, takzvanou výstelkou kloubní. Tato výstelka má mimo jiné na starosti výživu kloubních částí a tvorbou nitrokloubního moku udržovat optimální biologické prostředí potřebné pro činnost kloubu.

Může nastat situace, kdy je tato blána drážděna (zánět, stav po úrazu, stav po operaci, chronické přetěžování kloubu a podobně). Pak „odpovídá“ zvýšenou tvorbou nitrokloubního moku, která převyšuje aktuální schopnost mok zpětně vstřebávat. Výsledkem je hromadění tekutiny – výpotku v kloubní dutině, otok kolena, zvětšení jeho objemu, bolest a narušení činnosti.

  • Častým onemocněním přetěžovaných kolen jsou bursitidy (záněty tíhových váčků)v oblasti kolen u osob dlouho klečících na tvrdém podkladě (dlaždiči, uklízečky, zahrádkáři). Je pak otlačena nejen kůže kolen ale i jejich bursy. Ty se vyplní zánětlivým výpotkem, bolí a mohou omezovat pohyb v dané lokalitě.

Léčba je závislá na příčinách vzniku výpotku v kloubu. Větší výpotky je nutné odstranit punkcí, někdy je potřeba do kloubu aplikovat léčiva – antibiotika v případě zánětu, kortikosteroidy či antirevmatika, když má onemocnění původ autoimunitního charakteru (artróza).

Voda v koleni vyžaduje odborné vyšetření a léčbu

Při vytvoření vody v koleni je třeba navštívit ortopeda, který provede artroskopické vyšetření, kdy se tenkou sondou zavede do dutiny kloubu optický nástroj a prozkoumá vnitřní výstelka kloubu, případně odebere vzorek. Obsah výpotku je třeba opakovaně vyšetřit biochemicky, bakteriologicky a virologicky, aby se stanovila příčina a z toho se odvíjelo adekvátní léčení.

Voda v koleni: Babské rady

Většina lidí si při léčby vody v koleni představí odebírání vody punkcí, a to pomyšlení není nijak příjemné (třeba samotný zákrok je obvykle méně bolestivý, než byla představa). Proto se někteří nejdřív pídí po nějaké „babské radě“, která od vody z kolena odpomůže.

Výsledky jsou nejisté, nezaručené. Někdy pomohou, jindy ne. Naštěstí si jimi postižený nemůže ublížit, snad jedině tím, že případně mohlo dojít k zanedbání stavu.

  • Kostival: Na postižené koleno se radí přikládat obklady z rozdrcených čerstvých listů kostivalu lékařského. Protože kostival na nemoci kloubní používá i oficiální medicína, má tato babská rada opodstatnění.
  • Měsíčkový olej: Postižené koleno masíruje a vtíráme do něj olej s měsíčkem lékařským.
  • Brambory: Jedna lidová rada doporučuje uvařit ve slupce několik brambor, ještě teplé rozmačkat s droždím a sádlem. ještě teplá směs se nanese na koleno, přetáhne igelitem, obvazem a ručníkem, aby byla udržována teplota. Bramborový obklad se přikládá na noc, kdy je noha v klidu. Obklad by se měl opakovat do vymizení otoku (výpotku).
  • Bílé zelí: Listy zelí rozklepeme, obalíme jimi koleno a převážeme nějakým textilem. Obklad co hodinu vyměňujeme.
  • Devětsil lékařský: Podobně jako kostival nebo zelí by měl posloužit také zábal kolena do rozdrcených nebo rozklepaných listů devětsilu lékařského. Koleno obložíme rostlinným materiálem, zajistíme igelitem a ovážeme šátkem. Aplikujeme na noc do vymizení potíží.

Související

Váš názor