Domů Péče o tělo Vyrážka, pupínky na obličeji

Vyrážka, pupínky na obličeji

od jezzina

Vyrážka na obličeji nikoho nepotěší, zejména je-li úporná.  Příčiny vyrážky v obličeji nemusejí být nutně jen vadou pleti. Někdy se kožní projevy objeví i jako příznak nějaké vnitřní choroby. Vyrážka v obličeji může být i jako příznak alergie. Příčiny určí lékař nebo odborná vyšetření u specialistů.

Nemusí se jednat jen o kožní vady

  • Vyrážka v obličeji může být například projevem akné, které netrápí jen dospívající mládež.
  • Rovněž různé alergie (zejména kontaktní alergie) se projevují kožní vyrážkou v obličeji.
  • Červené hnisavé pupínky mohou značit například chorobu rosacea.
  • Někdy trápí vyrážka v obličeji (zejména kolem úst a na bradě) při nemocech zažívacího ústrojí, nemocech střev nebo při žaludečních vředech.
  • Poměrně častý u dětí je výsev vyrážky v obličeji při kopřivce, která je obvykle reakcí na aromatické sezonní voce nebo některé druhy potravin.
  • Mladé ženy trápí tak zvaná periorální dermatitida, dlouhodobé onemocnění kůže.
  • A není možno zapomenout na další příčinu vyrážky v obličeji, a to při užívání nevhodné (hlavně dekorativní) kosmetiky nebo při nedodržování hygienických zásad při líčení (nečistá houbička při nanášení pudru, staré líčidlo, používání společných kosmetických přípravků s jinými osobami…).

Vyrážka v obličeji – péče o pleť

Ať již je pleť postižena vyrážkou jakéhokoliv původu, vyžaduje zvýšenou péči. . Zcela nevhodné je dávat na obličej přípravky, které obsahují větší množství alkoholu, nebo dokonce čistý líh. Ten má sice lehce dezinfekční účinky, ale rozhodně nic nevypálí, jak si mnozí představují. A už vůbec nic nevyléčí. Naopak jeho obrovská nevýhoda je v tom, že pleť nežádoucně odmastí. Pokožka na to reaguje zvýšenou produkcí vlastního mazu, vyrážka se pak dělá ještě více.

Co nejčastěji, například po každém umytí vodou, které také částečně naruší kyselý kožní plášť, je třeba ošetřovat plet kosmetickými přípravky s upraveným pH, tedy s upravenou kyselostí. Takový přípravek potřebnou kyselost pleti vrátí a napomáhá udržovat obranyschopnost pokožky. Nejvhodnější jsou kosmetické přípravky s pH 5,5-5,6.

Máme-li suchou a citlivou pleť a různé vyrážky v obličeji, stojí za vyzkoušení omývání lněným výluhem. Jeden díl zalijeme desetinásobkem studené vody, necháme alespoň půl hodiny stát a přecedíme. Tímto macerátem pak pravidelně oplachujeme pečlivě vyčištěný obličej i jiné partie, postižené uvedenými nepříjemnostmi. Vodu otřeme jen zlehka nebo vůbec ne. Po oschnutí ošetříme pokožku běžným způsobem.

Přecitlivělá pleť mnohdy nesnáší ani čištění pleťovým mlékem. V takovém případě zkusíme na odstranění nečistoty použít převařené plnotučné mléko nebo mléko sušené, rozmíchané ve vodě určené pro kojence, eventuálně v minerálce.

Pleť náchylnou k vyrážkám ošetříme například pomocí heřmánkových inhalací.

Při odstraňování letitých úporných vyrážek na obličeji i těle se obvykle dostavují příznivé účinky již při použití řepíkových obkladů nebo koupelí. Oproti návykovým mastem s kortikoidy bývá změna velice markantní.

Související

Váš názor