Domů Bydlení Výroba domácí dřevěné udírny: Jak jí postavit

Výroba domácí dřevěné udírny: Jak jí postavit

od jezzina

Domácí udírna, to je trochu jiný fenomén, než zahradní grily. A dost možná, že nám jsou udírny i tak nějak bližší, protože na rozdíl od grilování, uzení má v Česku tradici.  Udilo se tu asi odjakživa. Dřív byla udírna dost často situována do nějakého méně frekventovaného koutu obytného stavení, ve zděných kolnách, v prádelnách… Bylo s ní počítáno už při stavbě domu. V současné době se udírny do nových domů neprojektují. Takže kdo udírnu chce, musí si ji koupit – a nebo postavit.

Koupit udírnu, a nebo si ji vytvořit sami?

Dřevěnou udírnu si můžeme vybrat prostřednictvím internetu, zaplatit online a nechat si ji přivézt. Dokonce není profesionálně udělaná dřevěná udírna ani nijak drahá. Lépe řečeno, na internetu jsou nabízeny dřevěné udírny v různých cenách – některé levné, jiné za cenu přijatelnou. V naší povaze ale je – udělej si sám. Ono nás tak nějak víc baví, když si nejdřív lámeme hlavu s projektováním, pak s realizací, pak s provozem a údržbou. Díla vlastních rukou si člověk cení.

Na hledání inspirace není nic špatného

Ale ještě u toho internetu zůstaňme. V obrázkové sekci vyhledávače je k vidění mnoho doma vyrobených dřevěných udíren. Před započetím díla je víc než vhodné obrázky si prohlédnout. Pak se lépe vytvoří představa, co by nám nejvíc vyhovovalo. A pak se můžeme dát do plánování.

Bez projektu se neobejdeme

Nejprve je třeba projít pozemek a najít pro dřevěnou udírnu vhodné místo. Nemusí nutně sousedit se místem pro letní sezení, jako zahradní gril. Uzenina se může donášet i pře půl zahrady.

Musíme zvážit, zda naše udírna nebude obtěžovat sousedy. Protože co někomu voní, může být pro jiného obtěřujícím zápachem. A o kouř ze sousedovy udírny byl veden nejeden občansko právní spor.

Topeniště: Srdce udírny

Pak je třeba vyřešit a naplánovat topeniště. Také stavbě topeniště byl mělo předcházet seznámení se s různými možnými typy a vybrat si podle vlastních možností a schopností. Topeniště mohou být z šamotových cihel, z betonu, z kamene, z kovu či z plechu. Ne každý má všechny možnosti sehnat příslušný materiál a a topeniště z něj udělat.

Topeniště potřebuje dvířka a rám – dají se použít třeba ze starých kamen. A materiál na kouřovod. Od topeniště povede kouř kouřovodem do udicí komory. V případě dřevěné udírny musí být dbáno na bezpečnou izolaci, aby nehrozilo žádné nebezpečí vzplanutí.

Dřevěná udicí komora: Dvakrát měř. A dobře počítej

Dřevěná udicí komora není stavebně nijak náročná. Někdy se dokonce navrhuje udělat dřevěnou udírnu ze staré skříně. Když se bude jednat o novou “dřevostavbu”, je třeba:

  • nakreslit si jednoduchý plán,
  • spočítat, kolik prken a jaké šíře bude potřeba,
  • kolik hranolů a palubek.
  • Pak je třeba ujasnit si, kde budeme řezivo nakupovat a v jakých délkách je mají v nabídce, aby bylo co nejméně prořezů.
  • Do seznamu potřebného materiálu je třeba započítat také izolační materiál na střechu
  • a spojovací materiál – hřebíky, vruty, různé spojovníky, kování.

Jestliže nemáme s tesařinou, truhlařinou a projektováním dřevěných stavbiček žádné zkušenosti, jsou záchranou odborné časopisy pro kutily nebo knížky s hobby tématikou. Problematika dřevěných udíren je v nich velmi často zpracována – a to odborně, krok za krokem, velmi často s okótovanými plánky, jimiž stačí se držet.

Mohlo by vás zajímat

Další typy na stavbu udírny lze nalézt v článku
Jak postavit udírnu

Související

Váš názor