Domů Nemoci Zánět nosohltanu: Léčba, babské rady

Zánět nosohltanu: Léčba, babské rady

od jezzina

Zánět nosohltanu má příčinu ve virové infekci. Zánět sliznice nosohltanu se se projeví bolestí v krku a nastupující rýmou, která prochází různými fázemi. K nákaze dochází vdechnutím kapének. Větší riziko vzniku zánětu nosohltanu je při oslabení organismu – například při jeho prochladnutí, nedostatečné otužilosti, slabší obranyschopnosti. Zánět nosohltanu můžeme léčit pomocí volně prodejných farmakologických přípravků, a nebo se můžeme uchýlit k léčbě domácí prostředky, které se tradují coby tak zvané “babské rady”.

Zánět nosohltanu způsobují viry

Říkáme tomu nemoc z nachlazení, ale ve skutečnosti se jedná o zánět sliznice nosohltanu. Zánět nosohltanu může způsobit zhruba 200 druhů virů, s nimiž se dostaneme do kontaktu obvykle vdechnutím kapének ze vzduchu nebo přímým kontaktem rukou. Nemoc se ohlásí škrábáním v krku (bolest je ale jiná, než při angíně), zvýšenou teplotou, malátností, bolestí v kloubech a počínající rýmou. Ta se projevuje nejdřív pálením v nose, pak výtokem řídkého vodnatého hlenu, který ve druhé fázi onemocnění zhoustne.

Nic to není, ale chce to klid

Zánět nosohltanu je tak časté onemocnění, že s ním obvykle ani nejdeme k lékaři. Přesto alespoň první dny vyžadují klidový režim. Protože při oficiální “neschopence” nedostává zaměstnanec první dny žádný plat, obvykle se volno na vykurýrování zánětu nosohltanu vyřeší jinak.

  • Někteří zaměstnanci si v takovém případě berou volno za práci přesčas,
  • jiní obětují den dva dovolené.
  • V některých firmách vedení umožňuje čerpání krátkodobého volno na vyléčení známého pod anglickým názvem sick days.
  • Nejhorší je varianta „Nechám to na víkend, a pak vyležím“. Tady hrozí nebezpečí, že zánět nosohltanu přeroste v závažnější onemocnění, které pak bude vyžadovat mnohem delší léčby.

Zánět nosohltanu: Léčba

Léčba zánětu nosohltanu by měla začít alespoň krátkodobým klidem na lůžku s dostatkem tekutin.

  • Bolesti kloubů se tlumí analgetiky,
  • teplota se snižuje antipyretiky.
  • Výhodné jsou nosní spreje, protože účinná látka se po vstříknutí pravidelně rozprostře po sliznici..

Jinak se organismus musí vypořádat s infekcí sám. My mu jen vytvoříme co nejlepší podmínky, což znamená v prvé řadě ulehnout do postele. Rýmu uvolní nosní kapky, které doporučí lékárník.


Babské rady při zánětu nosohltanu

  • Bezový čaj. Při zánětu nosohltanu se osvědčila přírodní léčba černým bezem – ten pomáhá ve všech formách: květ čerstvý, sušený i plody.
    Čaj z květu můžeme použít i jako kloktadlo při zánětu nosohltanu. Jednu lžičku sušeného květu černého bezu přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut stát. Čaj přecedíme a osladíme medem. Pijeme jej při nachlazení, zánětu nosohltanu a při prvních příznacích chřipky.
  • Bylinná směs. Z čajů pomůže zápar ze směsi řebříčku, nati třezalky, listu vachty, listu medvědice lékařské, pupenu břízy a pupenu topolu. Byliny se smíchají stejným dílem, na 1/4 litru vroucí vody dáváme 1 čajovou lžičku bylinné směsi. Čaj necháme 10 minut pod pokličkou spařit a pijeme šálek ráno a šálek večer.
  • Mátový olej. Olejíček z máty peprné je doporučován také k vytírání nosních dírek nebo ke vdechování nosem. Stačí vdechnout tři až pět kapek, které nakapeme na kapesník.
  • Inhalace. Účinná je rovněž inhalační léčba s pomocí přírodních rostlinných éterických olejů v kombinaci s ohřátou vincentkou s medem a mlékem (vincentku inhalujeme i pijeme).
    Někdo doporučuje inhalační léčbu také ohřátým minerálním karlovarským Mlýnským pramenem, do kterého přidáme několik kapek mátové nebo eukalyptové silice.
    Inhalace prováděné minimálně třikrát denně po dobu 15 minut, doporučují se na noc, před spaním.

Mátový olej. Olejíček z máty peprné je doporučován také k vytírání nosních dírek nebo ke vdechování nosem. Stačí vdechnout tři až pět kapek, které nakapeme na kapesník.

Související

Váš názor