Domů Zdraví Zánět trojklanného nervu: Příznaky nelze přehlédnout

Zánět trojklanného nervu: Příznaky nelze přehlédnout

od jezzina

Bolí vás celá tvář, nemůžete žvýkat, jen s obtížemi si můžete vyčistit zuby, bolest vystřeluje až do ucha? Příznaky nasvědčují, že by se mohlo jednat o zánět trojklanného nervu.

Jestliže úporná bolest přetrvává již několik dní a volně prodejná analgetika ji neutišila, navštivte lékaře. Neléčený zánět trojklanného nervu by se mohl nebezpečně rozvinout. Bez odborného vyšetření a nasazení účinných léků (většinou antibiotik) je jeho domácí léčba zřídkakdy úspěšná.

Nerv zajišťuje citlivost obličeje

Trojklanný nerv je skutečně na tři větve rozdělený hlavový nerv (latinsky nervus trigeminus). Zajišťuje citlivost žvýkacích svalů a rovněž svaly v oblasti středního ucha, které ovlivňují napětí ušního bubínku. Proto zánět trojklanného nervu pociťujeme mimo jiné i jako bolest v uchu. Trojklanný nerv také zabezpečuje citlivost celého obličeje (přenáší vjemy, například dotyky či teplotu) a zajišťuje inervaci patra, jazyku, nosních dutin, úst. Podílí se na citlivosti slzných a slinných žláz a způsobuje reakci zorničky oka na světelnou změnu. Zánětem může být postižena kterákoliv jeho část.

Zánět trojklanného nervu má bolestivé příznaky

Příznaky zánětu trojklanného nervu se odvíjejí od části zaníceného nervu. Mezi typické společné příznaky ovšem patří přecitlivělost obličeje, křeče, bolest a špatná hybnost žvýkacích svalů. Jedná-li se o zánět trojklanného nervu způsobený pásovým oparem, patří mezi jeho příznaky kromě bolesti i výskyt typických oparových puchýřků. Postižený člověk nemůže žvýkat (bolestivé je i samo otvírání úst, takže nemůže jíst), špatně se mu mluví. Jinými příznaky zánětu trojklanného nervu je slzení

Dalšími příznaky zánětu trojklanného nervu je celková podrážděnost, napětí nebo bolest břicha, někdy rovněž stálá žízeň. Ve chladnu, při stresu nebo při zvýšené zátěži se bolest zvyšuje.

Příčiny zánětu

  • Zánět trojklanného nervu může mít příčiny vnitřní i vnější. Může na něj například přestoupit zánět jiných částí nebo orgánů ústní dutiny (třeba zubů).
  • Někdy zánět trojklanného nervu může způsobit právě prodělávaná borelióza nebo pásový opar.
  • V méně četných případech, ale především u žen, může být zánět trojklanného nervu vyvolán systémovým autoiminutním onemocněním lupus erythematodes.
  • Zánět trojklanného nervu někdy patří i mezi příznaky migrény.
  • Rovněž není neobvyklé, že se zánět trojklanného nervu rozvine po úrazu hlavy nebo obličeje.
  • Častá přičina zánětu trojklanného nervu bývá dlouhodobé vystavení nepříznivému počasí (chladno a větrno).

Lékařské vyšetření je nezbytné

Jestliže příznaky nasvědčují, že by se opravdu mohlo jednat o zánět trojklanného nervu, je třeba navštívit lékaře. Ten posoudí a stav a případě vyžádá další speciální vyšetření: zubní, ušní, nosní, krční, oční nebo neurologické. Zánět trojklanného nervu bývá obvykle léčen antibiotiky. Hrozí nebezpečí, že by se zanedbaný a neléčený zánět mohl rozvinout a poškodit oči nebo mozek.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

1 komentář

monika 20.3.2013 - 18.01

pred ctrnacti dny jsem navstivila zubni pohotovost,veskere sve bolesti jsem popsala pani doktorce a ta jeste nadavala,ze jsem si vzala leky na bolesti,moje bolest byla silena,zuby ,ucho,oci a hlava,malem jsem hlavu nekde zapomela 🙁 odchazela jsem s tim,ze rekla,ze nenalezla zadny kaz,neco mlela o para chobotu ,jednalo se o zubni pohotovost v praze,za tri dny jsem navstivila sveho zubniho lekare a ten se zhrozil,nejen,ze ihned rekl,ze uz vidi problem a pricinu mich bolesti,jako byly dva kazy,ale take jsem mnela zanet trojklanneho nervu,do dnes se lecim a nejradeji bych na lekarku podala stiznost.pak jdete na pohotovost

Reply

Váš názor