Domů Racionální výživa Zásadotvorné potraviny: seznam

Zásadotvorné potraviny: seznam

od jezzina

V přijímané potravě je podle odborníků na výživu nutné dbát na rovnováhu prvků. Tato rovnováha je dána vyvážeností mezi kyselinami a zásadami. Aby byly zásadité a kyselé části v těle v rovnováze, musí být udržována neustálá převaha částí zásaditých. Tím je zaručeno plynulé vylučování odpadních látek z těla. Které potraviny působí v našem zažívacím traktu zásadité prostředí?

Zásadité potraviny by měly převládat

Projevy vyčerpanosti, které na konci zimy označujeme za jarní únavu, nezpůsobuje pouze deficit vitaminů, slunce či nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Významný podíl na celkové skleslosti má i chronické překyselení organismu, které vyvolává škodlivé usazování odpadních zplodin v těle. V ideální skladbě jídelníčku by měly z 80 procent převažovat zásadité potravinové produkty. Pokud se jejich podíl snižuje ve prospěch kyselé stravy, riskujeme problémy se sníženou aktivitou, soustředěním, bolestivým napětím ve svalech i spavostí.

V praxi to znamená:

  1. orientovat se na zásadité potraviny jako je celozrnný chléb, zelenina, ovoce, mléko, ryby
  2. omezit konzumaci kyselých složek, především cukru, hovězího a vepřového masa, bílého pečiva, kávy, alkoholu.

Usazeniny z pojivových tkání odplavuje a ke snížení kyselosti přispívá:

  • bohatý přísun tekutin stolní (pokud možno neperlivá) voda, ovocné a bylinné čaje,
  • čerstvé zeleninové a ovocné (raději ředěné) šťávy
  • v omezeném množství také minerální voda s nízkým obsahem sodíku.
  • Odpad pomáhá likvidovat i proso (jáhly), kyselé zelí, rostlinné oleje.

Rozlišení kyselých a zásaditých potravin však nelze provádět na základě chuti, protože například citron má velice kyselou chuť, ale charakter má víceméně zásaditý.

Seznam zásadotvorných potravin

Ananas, artyčoky, avokado, banány, bambusové výhonky, borůvky, broskve,brambory, brokolice, celer kořen i řapík, cibule i její nať, cuketa, černý kořen, červená řepa, čínské zelí, datle, fazole zelené, fenykl, fíky, granátové jablko, grapefruit, hrášek zelený, hroznové víno, hrušky, houby, jablka, jahody, kaki, kaštany jedlé, kiwi, kapusta, kedlubna, křen, kukuřice cukrová, květák, lilek, mandarínky, maliny, mandle, mango, mangold, mléko sladké, mrkev, meloun vodní, nektarinky, ostružiny, okurka, paprika, pastiňák, papája, pomeranče, pórek, rajčata, ryngle, rybíz červený i černý, sezamové semínko, sojové boby i výhonky, sojový sýr, smetana, slunečnice, řasy, ředkev, ředkvička, řeřicha potoční a polní, salát hlávkový, ledový, salát polníček, špenát, topinanbury, třešně, tuřín, tykev a tykvová semínka, vaječný žloutek, višně, zelí – červené, bílé i kysané, žampiony.

Související

Váš názor