Domů Zahrada Africká fialka: Pěstování

Africká fialka: Pěstování

od jezzina

Africké fialky (kapské fialky) patří k velmi oblíbeným a žádaným pokojovým rostlinám, které velmi dobře snáší ústřední topení, nevyžadují zvláštní péči, snadno se množí listovými řízky nebo dělením, bohatě kvetou skoro po celý rok. Pokud chceme, aby naše fialka bohatě kvetla, musíme dodržet několik jednoduchých zásad.

Africká fialka je rodem z Afriky

Africká fialka (kapská fialka) je nenáročná pokojová květina, kterou dokáže vypěstovat i člověk, který to s pokojovými květinami „moc neumí“. Do Evropy se fialka dostala z Jižní Afriky, kde fialku objevil před více než 100 lety diplomat a baron von Saint Paul, který ji dovezl na náš kontinent. V současné době známe na 12 000 kultivarů africké fialky.

Aby africká fialka pěkně kvetla

Vhodný květináč

  • Africká fialka potřebuje velký květináč. Fialka většinou vykvétá, když kořeny dostatečně prokoření celý objem květináče. To znamená, že čím menší květináč, tím dříve fialka vykvete. Rozumná velikost květináče pro dospělé standardy je průměr devět centimetrů. V takovém květináči fialku jednou za 14 dní přihnojujeme a přesazujeme jednou za rok. To bývá dostačující. Ve velkých květináčích vytváří rostlina množství velkých listů, ale nekvete.
  • Pokud květináč fialky neodpovídá popisu, potřebuje vyměnit. Vyjmeme rostlinu ze starého květináče, kořenový bal seřežeme tak, aby se vešel do devíticentimetrového květináče. Také bude potřeba rostlince odlámat dvě spodní řady lístků – i to stimuluje kvetení.

Odhalený kmínek

  • Jiný důvod, proč fialka nekvete, je „kmínek“, který se při pěstování druhým rokem určitě vytvořil a odlámáním dvou řad lístků se ještě zvětšil. Kmínek je záhodno zasadit do hlíny, proto musíme kořenový bal zkrátit ještě více. Nemusíme se zásahu obávat, fialka to vydrží, a ještě jí to prospěje.

Vhodná zemina

  • Čím víc bude mít africká fialka v květináči nového substrátu, tím lépe. Africké fialky se ve své domovině vyskytují ve vlhkých tropických lesích ve skalních štěrbinách či převisech, proto rostlinky sázíme do lehčí dobře propustné zeminy, nejlépe rašeliny s vyšší kyselostí. Na dno nádoby dáme perlit nebo písek, aby byly kořínky dobře provzdušněny.

Hnojení africké fialky

  • Fialka může neprospívat z nedostatku hnojiv. Sará zemina už je vyčerpaná. Výměna substrátu je samozřejmě důležitá, ale i tak budeme muset rostlinu přihnojovat. Kvetení podporují fosforečnatá hnojiva. Hnojíme dvakrát měsíčně.

Nedostatek světla

  • Pokud pěstujeme africkou fialku na okenním parapetě bez umělého světla, pak fialky se zkracováním dne na podzim přestávají kvést a začnou zase až na jaře. Pro založení květů potřebují hodně světla.
  • Fialku umístíme na světlé vzdušné stanoviště, avšak ne na přímé sluníčko, protože by ji spálilo.
  • Nejlépe fialce svědčí severní a východní okno. Většinou se pěstují na okenních parapetech, které jsou po část dne ozařované slunečními paprsky.
  • Africkou fialku umístíme tam, kde se teplota pohybuje po celý rok okolo 20 stupňů, teplota nesmí klesnout pod 15 stupňů. V zimě fialka snese teplotu okolo 18 stupňů.

Související

Váš názor