Domů Pokojové květiny Amarylis, hvězdník: Pěstování a množení

Amarylis, hvězdník: Pěstování a množení

od jezzina

Pokojové květiny  zvané obvykle amarylis nebo amarylka se správně česky nazývají hvězdník. Hvězdník je cibulovina, která je nejen krásná, skromná a vděčná, ale také poměrně ochotně kvetoucí. Při správném pěstování se stává víceletou pokojovou rostlinou. Její květy mají velkou škálu barev od bílé přes červenobílou, růžovou, ohnivě červenou až po vínovou. Bez nadsázky můžeme říci, že jsou tak krásné, že je budou možná někteří vaši hosté považovat za umělé. O to větší bude samozřejmě vaše radost. Za zmínku stojí jistě i to, že ve váze vydrží květy hvězdníku svěží i tři týdny.

Amarylis nemá vysoké nároky na pěstování

Pokojová květina amarylis (hvězdník)nevyžaduje nijak výjimečnou péči. Stačí zasadit její cibuli v období od prosince do února do vhodného květináče vyplněného kvalitní zeminou smíchanou s pískem, a vybrat pro ni světlé místo. Květináčky by měly být menší (jen asi otři centimetry širší než je cibulka), a spíše vyšší, aby se rostlina nevyvrátila. Musíme ovšem pamatovat na to, že cibule nesmí být v zemi celá; někdo radí nechat vykukovat polovinu, někdo jednu třetinu. Zemina v květináči by neměla hvězdníku nikdy zcela vyschnout.

Kam amarylis umístit

Jako stanoviště je pro amarylis nejvhodnější okno orientované alespoň částečně na jih (to znamená ne jižní, ale jihozápadní a jihovýchodní, ovšem v létě stíněné před prudkým poledním sluncem) a prostředí s teplotou po většinu roku od 20 do 25 stupňů Celsia.

V období květu budou vhodnější teploty nižší, protože se tím prodlouží doba kvetení. Někteří pěstitelé však tvrdí, že nižší teploty mezi 18 a 20 stupni jsou vhodné i pro čerstvě vysazené cibule. Hvězdník tak prý vykvétá sice o něco později, ale jeho květy jsou vyvinutější a tudíž ještě pohlednější.

Množení a rychlení hvězdníku

  • Rostlina se množí dceřinými cibulkami nebo semeny vysévanými jednotlivě ihned po dozrání. Truhlík s nimi by měl být umístěn v prostředí s teplotou kolem 25 stupňů, při níž by měla vyklíčit asi do tří týdnů. Semenáčky vykvétají až třetím rokem.
  • Pokud si hvězdník chceme na jaře přirychlit, pak ho musíme nejprve krátkodobě umístit do prostředí s teplotami kolem 14 stupňů. Když květinu přeneseme z místa jejího zimního odpočinku, měli bychom ji přesadit; nejvhodnější k tomu je březen, eventuálně říjen. (Někdo radí přesazovat raději po odkvětu.)
  • Starší rostliny můžeme přesazovat pouze jednou za dva až tři roky.
  • Pro amyrylis je hlavním nebezpečím tzv. červená spála. Jedná se o neléčitelnou houbovou chorobu, která se projevuje červenohnědými proužky na stonku, květech, listech i cibuli, a která končí hnilobou. Proto bychom si měli při nákupu zásobní orgán této květiny pečlivě prohlédnout.
  • Málo je známo, že mezi nejbližší příbuzné hvězdníku patří sněženka, bledule, klivie anarcis.

Jedovatá krása

Abychom ovšem tuto krásnou květinu pouze nechválili, musíme na ni prozradit, že má i jednu nectnost: je totiž jedovatá. Platí to o všech jejích částech. Proto pokud by se stalo, že by například malé dítě polklo její list či květ, musíme je ihned převézt k lékaři.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor