Domů Společnost Bezdomovec

Bezdomovec

od jezzina

Být bezdomovcem je považováno za sociální defekt. Osoby takto označené nacházejí ztížené uplatnění, protože jsou vyvrženy na periferii společnosti. Stávají se neplnoprávnými občany zpravidla bez přátel a pomoci. Bezdomovcem se však člověk může stát i bez vlastního přičinění. Cesta zpět mezi „slušné a spořádané“ lidi je pak obtížná.

Kdo jsou bezdomovci?

Kdo je bezdomovec a jak se jím může stát? Důvody pro bezdomovectví jsou různé.

  • Někdo se prostě rozvede, ztratí rodinné zázemí a jako nežádoucí osoba z bytu raději odejde, neboť nemůže snést psychický nátlak. Jiné bydlení nenajde, postupně přijde o práci, jeho systém hodnot se od základu počíná měnit.
  • Častěji se vyskytují případy, kdy je dotyčná osoba vazebně zajištěna a ve vězení tráví dlouhé měsíce. Následuje rozvod a rozpad rodiny a sociálního zázemí.
  • V řadách bezdomovců jsou i lidé, kteří v minulé době pracovali u nějakých podniků, jež jim zajišťovaly přechodné ubytování. Podnikové ubytovny byly zrušeny, z bývalých ubytovaných osob se stali bezdomovci.
  • Další skupinou jsou lidé, kteří se dostali do dluhové pasti a byt jim byl exekučně zabaven.
  • Mezi bezdomovci jsou také drogově závislí,
  • gambleři, kteří prohráli veškerý majetek.

Desetina populace je v ohrožení

Přibližně desetina občanů se může kdykoliv stát bezdomovci, aniž by o jejich současné tíživé životní situaci kdokoliv věděl. Tito potenciální bezdomovci, tedy osoby žijící v podmínkách nouze, mající těžké rodinné a vztahové problémy provázené navíc rizikem ztráty bytu, většinou žádný úřad nepožádají o pomoc.

Přesná čísla nezná nikdo

Všechny údaje týkající se bezdomovců jsou pouze odhady, protože statistika může zahrnout jen zjevné bezdomovce spící na ulici nebo v ubytovnách různých dobročinných organizací. Skrytí bezdomovci, kteří nemají vlastní byt a přespávají v ubytovnách, nabouraných bytech nebo u přátel, se rovněž ve statistikách neobjeví.

Podle sociologů je velký rozdíl mezi příčinami a formou bezdomovectví u mužů a u žen.

  1. Ženy odchodem z domova řeší problémy vztahů, a protože nechtějí žít jako zjevní bezdomovci, bydlí u přátel, v ubytovnách, nebo se i vrací zpět, odkud odešly. Navíc mají s sebou většinou často děti, i když nemají kde bydlet.
  2. Muži se stávají bezdomovci v důsledku ztráty zaměstnání, bydlení, nízkých příjmů a podobně. Častá je také kombinace s nemocí, osamělostí, tělesným či duševním postižením, alkoholismem, ztrátou smyslu života a podobně. Muži bývají zjevnými bezdomovci, protože jim není zatěžko vyhledat nabízené služby a svou situaci před veřejností neskrývají.

Nemoci a kriminalita

Anonymní bezdomovci v ulicích měst ovlivňují úroveň kriminality a objektivně zhoršují zdravotní stav celé populace. Konkrétním příkladem je šíření TBC a hepatitidy, kterou trpí značná část bezdomovců. Ke zhoršení situace přispělo i zrušení evidence nemocných TBC.

Řešení bezdomovectví

Různé druhy bezdomovců vyžadují rozdílná řešení jejich situace. Neformální a charitativní organizace nemají dostatek sil a finančních prostředků k řešení jejich problémů. Někteří sociální kurátoři navrhují v případě skrytých forem bezdomovectví změnu legislativy, u ostatních pak musí podle nich do problému vstoupit státní správa.

Související

Váš názor