Domů Zdraví Bio zátěž

Bio zátěž

od jezzina

„Biometeorologická zátěž se neuvádí. Bio předpověď očekává stupeň jedna – mírnou zátěž.“ Slova která slýcháme několikrát za den, jsme-li posluchači rádia či diváky zpravodajské televizní stanice. Jak rozumět větám o bio zátěži? Mají nás uklidnit, varovat, anebo pouze informovat? A jak se získanou informací naložit?

Jak počasí může zatěžovat lidský organismus

Moderátoři předpovědi počasí informují, jaký může mít vliv předpovídané počasí na lidská organismus. Přesněji řečeno, jak jej nastávající počasí může zatížit. Tak zvaná bio zátěž naznačuje, bude-li nastávající počasí vhodné pro fyzickou zátěž osob s různými zdravotními problémy, i osob zdravých. Bio zátěž se stanoví ve třech stupních.

„Inverzní charakter počasí může negativně působit na kardiaky a osoby s nemocemi dýchacího ústrojí. V místech s déletrvající mlhou nebo nízkou oblačností mohou pociťovat zvýšenou zátěž také psychicky labilní jedinci.“

K sestavení stupně biozátěže je přihlíženo ke změnám atmosferického tlaku a k rozdílu rozdílu mezi maximální a minimální teplotou během dne. V úvahu se bere výskyt bouřek, rychlost větru v nárazech, přízemní nebo výšková teplotní inverze trvající déle než 18 hodin, velmi nízká nebo naopak vysoká relativní vlhkost vzduchu. Sleduje se i kvalita ovzduší. Na stupeň zátěže má vliv překročení limitních koncentrací SO2 alespoň na třech stanicích v oblasti.

„Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu.“

Biometeorologická předpověď svými třemi stupni zátěže sice upozorňuje na možná rizika spojená s projevy počasí, ale vždy záleží na aktuálním zdravotním stavu jedince.

Bio zátěž: Stupně

1. stupeň

Počasí je vhodné k plné fyzické zátěži, a riziko pro kardiaky je nejmenší. Jde o dny, kdy je chladno, či přiměřeně teplo, do 25 °Celsia.

2. stupeň

Jde o dny méně vhodné k fyzické zátěži, kardiaci by měli být s fyzickou zátěží obezřetní a zdraví lidé by se měli věnovat méně fyzicky náročné činnosti, a pokud už dělají něco fyzicky náročného, měli dbát na dostatečný přísun tekutin, protože riziko dehydratace je zvýšené, obvykle jde o dny horké, s teplotami nad 25 °Celsia.
Také může být vyhlášen v souvislosti s prudkou změnou tlaku a počasí, což může u některých vyvolat únavu, a oslabit imunitní systém.

3. stupeň

Vyhlašuje se zpravidla při velmi horkých dnech s teplotami nad 30 °Celsia. Riziko infarktu je v tomto období pro kardiaky výrazně zvýšené a ti zdraví mohou pociťovat slabost či nevolnost z horka, doporučuje se těžké fyzické zátěži vyvarovat zcela, protože při ní může snadno dojít k přehřátí organismu.

Bio zátěž: Příklad konkrétní předpovědi

Biometeorologická předpověď pro území ČR na pátek 14. 9. 2018
(předpověď platí pro polohy do 600 m n.m.)
Pro všechny oblasti: Stupeň č. 1 – mírná zátěž
Pro oblasti 5 až 7 (Vysočina, Morava a Slezsko): Očekáváme přechod studené fronty, který může znamenat zvýšení zátěže pro osoby s nemocemi dýchacího ústrojí a kardiaky, zejména s anginou pectoris.
Stupeň zátěže umožňuje běžný denní režim bez omezení, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu.
Český hydrometeorologický ústav Ústí n.L. – Radek Tomšů

Ilustrační foto: pixabay.com

Zdroj: S využitím cs.wikipedia.org, portal.chmi.cz

Související

Váš názor