Domů Racionální výživa Chlorella: Pozitivní a její negativní účinky

Chlorella: Pozitivní a její negativní účinky

od jezzina

Zelená sladkovodní řasa chlorella má vysoký obsah proteinů a chlorofylu a působí výborně při detoxikaci těla a na zlepšení zažívání. Chlorella je hodnotnou potravinou, obsahuje 60 procent proteinů všechny vitaminy B, vitaminy C a E a stopové prvky včetně vápníku, hořčíku, mědi a železa. Díky obsahu chlorofylu poskytuje ochranu před některými toxiny a podporuje hojení ran. Svou pozici téměř univerzálního „všeléku“ však chlorella ztratila – bylo vědecky dokázáno, že chlorella nemá protirakovinné účinky, jak o ní někteří výrobci potravinových doplňků v reklamách tvrdili.

Chlorela: Pozitivní a negativní účinky

Zelená sladkovodní řasa chlorella obsahuje vitaminy, minerály, aminokyseliny, kvalitní bílkoviny, ale především je nejbohatším známým zdrojem chlorofylu. Ten má široké uplatnění – pomáhá při chudokrevnosti, ovlivňuje růst, látkovou výměnu, dýchání a dokonce snižuje cholesterol v krvi. Používá se i jako přísada do hojivých mastí a rovněž například i do žvýkaček pro odstranění zápachu z úst. Chlorella je doporučována jako prostředek dezinfikující a čistící střevní trakt díky vlastnostem chlorofylu, který je kromě toho zdrojem železa. Obsahuje významné množství nukleových kyselin, jimž se připisuje tonizující a omlazující efekt. Minimálně v případě „očistných“ efektů lze podle odborníků hovořit o podložených faktech. Tyto řasy údajně také omezují negativní dopad UV záření.

Chlorella není „všelék“

  1. Vědci na základě výzkumů připomínají, že svého času deklarované schopnosti chlorelly zabránit nebo potírat tvoření zhoubných rakovinových nádorů tato řasa nemá. A jestliže výrobci a prodejci v reklamních kampaních tyto schopnosti uvádějí, jedná se o klamání spotřebitele.
  2. Byly zaznamenány případy alergické reakce na chlorellu.
  3. Chlorella na rozdíl od mořských řas neobsahuje jod potřebný pro činnost štítné žlázy.
  4. Jestliže trpíme nějakou chorobou, měli bychom svůj záměr užívat chlorellu vždy konzultovat se svým lékařem, který na základě zdravotní dokumentace nejlépe zná náš zdravotní stav.

Čím chlorella prospívá

Chlorella obsahuje velmi vysoké procento hodnotných bílkovin (60) a jen malé procento tuků (10). Kromě toho má vysoký obsah minerálů a vitamínů. Z nich je třeba se zmínit hlavně o Beta-karotenu, zinku, železu, jódu a vitamínu B 12.

  • Vitamín B 12, kyanokobalamin, by měla u zdravého člověka v dostatečném množství produkovat střevní flóra. Tento vitamín se podílí na krvetvorbě, metabolismu tuků a sacharidů a zajišťuje zdravou činnost nervové soustavy. Vitamín B 12 se skladuje v játrech. Různé prameny uvádějí období mezi třemi až sedmi lety. Vitamín B 12 lze získat především z hovězích jater, která ho však nabízejí mnohem méně než chlorella.
  • Chlorella je rovněž velmi bohatým zdrojem chlorofylu. Chlorofyl může pozitivně ovlivnit nejen metabolické procesy, ale i dýchání a obnovu tkání. Medicína jej využívá mimo jiné při doléčování otevřených ran, proleženin a všude tam, kde je třeba ochránit organismus před zavlečením infekce.

  • Podle některých názorů má vzhledem ke svému složení chlorella vysoký detoxikační účinek, dovede očistit organismus, zbavit ho jedů a škodlivin. To je hlavní důvod, proč je v některých zemích tato sladkovodní řasa tak oblíbena. V důsledku očištění těla pak druhotně dochází k zlepšení nebo vyléčení některých chorob. Patří k nim žaludeční i jiné vředy, normalizace vysokého krevního tlaku, diabetes. V Japonsku, kde jsou tyto řasy běžně k dostání, není žádný problém, aby se staly trvalou součástí zdravého jídelníčku. Chlorellu lze užívat také v tabletách.


Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor