Domů Nemoci Chrápání u žen: Příčiny, léčba

Chrápání u žen: Příčiny, léčba

od jezzina

Téměř v každé rodině je někdo, kdo ostatní obtěžuje svým chrápáním. Málokdo však ví, že chrápání také snižuje kvalitu spánku jak nechrápajícímu, tak i samotnému »viníkovi«. Při skutečně osvěžujícím spánku je třeba správně dýchat, aby došlo k dostatečnému okysličení krve. Chrápání ale jasně signalizuje, že není vše v pořádku.

Chrápou muži i ženy

Podle statistiky chrápe 18 procent žen a 31 procent mužů jen občas a pět procent žen a dvanáct procent mužů při každém spánku.

Mechanismus chrápání souvisí s částečnou neprůchodností dýchacích cest. Ve spánku dochází k snížení svalového napětí, takže při spaní v poloze na zádech se jazyk a dolní čelist zasunují vzad, což ztěžuje průtok vzduchu nosem. V době spánku jsou tyto tkáně dutin uvolněny, vibrují v proudu vzduchu a tím vznikají charakteristické nepříjemné zvuky. Chrápání způsobuje i nebezpečnou spánkovou apneu (krátké zastavení dýchání), která je spojena i s dalšími zdravotními problémy. Stálé pomlaskávání a přetáčení chrápajícího na bok způsobuje, že oba partneři se ráno budí nevyspalí, podráždění, se špatnou náladou nebo dokonce i s bolestí hlavy.

Důsledky chrápání

Hlasité rušení v noci ničí mnohé milostné vztahy. A navíc – chrápání je příznakem nemoci, který po delší době může vést k četným nežádoucím následkům. Je prokázáno, že právě chrápáním trpí velmi mnoho partnerských vztahů.

Prostředky na spaní pomáhají centrálně potíže tlumit, ale přílišným užíváním je mohou zhoršit, což znamená, že postižení chrápou ještě víc. Noční rámus ohrožuje pochopitelně i mezilidské vztahy. Nejen že z každého osmého manželství utíkají oběti chrápalů ze společné ložnice, ale ti, co chrápou, mají potíže i na služebních cestách, o dovolených.

Chrápání u žen zhoršuje nadváha

Není zcela jasné, proč chrápání nepostihuje všechny lidi. Podle průzkumů chrápou spíše lidé starší a obézní. Pravděpodobně na to mají vliv vrozené či získané odchylky horních cest dýchacích (například zvětšení mandlí), které spolu se zapadáním jazyka vedou ke zhoršení průtoku vzduchu. Chrápání výrazně zhoršuje alkohol a většina hypnotik. Většinou bývá vnímáno jenom jako kosmetická vada. Další příčiny jsou člověkem ovlivnitelné:

  1. Je to nadváha,
  2. alkohol
  3. a nikotin.

Jasná je tedy rada lékařů: předně přísná dieta, před spaním se zásadně vystříhat jak pití, tak i kouření. Tahle doporučení jsou aktuální, protože chrápání ohrožuje nejen mnohá manželství, ale, a to se obecně příliš neví, podlamuje i zdraví. Stálí chrápalové totiž nedostávají ve spánku potřebné množství kyslíku. Následky se pak projevují poruchami krevního oběhu, vysokým tlakem a nemocí srdce.

Chrápání ženy vyřeší rozvodem

Pouhých 40 dní po svatbě se jeden mladý Íránec rozhodl, že se rozvede. Jeho žena totiž v noci nesnesitelně chrápala. Čerstvá novomanželka se snažila předcházející hrozby chotě řešit tím, že mu do večerního jídla míchala tablety na spaní, aby jej chrápání nerušilo. „Jsem dokonce odhodlána přistoupit na to, že budu spát jen ve dne, aby manžel mohl v noci klidně odpočívat,“ slibovala před soudem nešťastná žena, jen aby rozchodu zabránila. Nevyspalý manžel však trval na svém. „Chci se rozvést a je mi jedno, na jakém právním základě to bude,“ zdůraznil.

(Z dobového tisku, Právo 1997)

Související

Váš názor