Domů Racionální výživa Rakytník a léčivé účinky

Rakytník a léčivé účinky

od jezzina

Přírodní medicína doporučuje i u nás čím dál víc rakytník řešetlákový, což je unikátní rostlina, po staletí užívaná v medicíně Dálného východu. Rakytka je čerstvá šťáva z plodů této rostliny, jež má výrazné regenerační a dietní účinky. Z hlediska přírodní léčby je důležitý vysoký obsah vitaminů A, B, C, E a K i minerálních látek. Šťáva obsahuje i olej, který má výrazné regenerační, ale i protisklerotické a protirakovinotvorné působení. Lidová medicína doporučuje rakytníkový čaj (skládá se z plodů rakytníku, květu vřesu a listu maliny).  Šťáva z plodů rakytníku je vhodná pro vysoký obsah přírodního vitaminu C zejména pro diabetiky.

Rakytník: Možná ho dobře znáte

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides L.) nepatří k rostlinným druhům, se kterými bychom se u nás setkávali příliš často. Nacházíme jej hlavně jako okrasný keř v parcích. Mnozí však již ocenili jeho plody, z kterých přípravují lahodnou šťávu, kompoty a zavařeniny. Je to silně rozvětvený hustý keř nebo i strom, který v místech svého přirozeného výskytu dosahuje výšky čtyři až šest metrů. Má tmavě hnědou kůru, která je u výhonků nesoucích ostré trny stříbřitě rezavě hnědá. Listy jsou podélně kopinaté, až osm centimetrů dlouhé a tři milimetry široké. Na lícní straně jsou lysé, tmavě zelené, na rubu stříbřitě bílé, pokryté jen zblízka viditelnými hvězdičkovitými šupinami. Rakytník kvete podle polohy stanoviště a podnebí od dubna do června. Plody dozrávají od září do konce října a jsou zlatožlutě, oranžově až červenooranžově zbarvené. Mají kulatý tvar a jsou to dužnaté jednosemenné peckovice.

Plody rakytníku – zásobárna zdraví

Plody rakytníku jsou důležitou surovinou pro potravinářský, farmaceutický a kosmetický průmysl. Z hlediska léčivých účinků je nejvýznamnější obsah karotenoidů (až 0,25 %), zejména pak karotenu beta, který je zastoupen téměř v 50 procent.

  • Plody obsahují okolo 90 % dužniny a nejvýše 10 % semen. Lisuje se z nich šťáva, která se dále zpracovává na sirupy, džemy, marmelády. Zbytek se používá k extrakci rakytníkového oleje.
  • V dužnině je 8 % oleje, dále karotenoidy, flavony, vitamíny skupiny F, K, B1, B2, B9, PP faktor a až 0,9 % vitamínu C apod.
  • V semenech je skoro 12 % oleje, ve kterém nalezneme triglyceridy kyseliny olejové, palmitové, linolenové a linolové. Nejcharakterističtější složkou oleje je kyselina palmitolejová (16 až 22 %).
  • Přítomny jsou i fosfolipidy a steriny.

Co léčí rakytník?

  • Olej se užívá vnitřně k léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů.
  • Existují i zmínky o jeho preventivním použití ke snížení degenerativních změn v zažívacím ústrojí, k nimž někdy může dojít po ozařování.
  • Někdy se používá i k inhalacím při zánětlivých onemocněních dýchacích cest.
  • Nejčastěji se však olej používá zevně k urychlení hojení:
    • infikovaných ran,
    • jizev,
    • ekzémů,
    • svědivých zánětů kůže,
    • k léčbě kůže a sliznic poškozených radioaktivním a ultrafialovým zářením.

Kromě oleje se k léčebným účelům užívají i další lékové formy.

Léčivých vlastností rakytníkového oleje se úspěšně využívá i v kosmetice. Je součástí opalovacích krémů a mastí, určených zejména k ošetřování pokožky poškozené slunečními paprsky.

Přidává se i do ochranných krémů a mastí k hojení popálenin a do masážních, výživných, hydratačních a zvláčňujících krémů zabraňujících tvorbě vrásek i do lotionů k čištění pleti.

Související

Váš názor