Domů Společnost Druhy, typy písma

Druhy, typy písma

od jezzina

Písmo bylo vždy nositelem funkce komunikační i kulturní. Sdělovalo myšlenky, ale také pocity, emoce, tužby lidí. Plnohodnotně odráželo písmo charakter a styl doby svého vzniku. V průběhu dějin sloužilo písmo k individuálnímu záznamu, k ručním opisům, či k ručnímu, mechanickému, automatickému či (v současné době) elektronickému rozmnožování sdělovaného. Typy, druhy písma se vyvíjely. Jsou odrazem doby a prostředí.

Typy písma: Vývoj v Čechách

Vývoj písma na území českého státu bychom mohli rozdělit do několika etap.

  • První spadá do doby mise Cyrila a Metoděje v 9. století. Věrozvěstové ze Soluně své staroslověnské texty psali tak zvané hlaholicí, kterou vymysleli podle znaků malé řecké abecedy (minuskule). Hlaholice se pak později upravila na tak zvanou cyrilici a rozšířila se jako závazné písmo v jiho a východoslovanských státech. Dnes je známá jako azbuka.
  • U západních Slovanů převládla kultura latinská a spolu s ní ve 12. století i tak zvaná karolinská minuskula. Jednalo se o latinské písmo, které se šířilo s diplomatickou korespondencí a literární tvorbou dvora Karla Velikého. Latinské písmo se v českém státě prosazovalo od 10. století a do 13. století.
  • Od první poloviny 13. století se i v našem prostředí objevuje gotizace písma, jež se projevuje v lámání dosud zaoblených tvarů. Vznik písma psaného – písma kurzivního – si vynutila jeho potřeba v oblasti politické, hospodářské i kulturní. Bylo nakloněné ve směru psaní a písmena splývala.
  • Velký rozkvět typů písma nastal ve 14. století, což bylo podmíněno jednak založením pražské univerzity, jednak pronikáním písma mezi širší vrstvy společnosti; psalo se gotickou minuskulou, gotickou kurzivou a bastardním písmem.

Novověké typy písma

Hranaté německé písmo, švabach a kurent, vládlo v Čechách 16. století. Zřejmě i proto, že se tiskařské typy nakupovaly v Německu, kde tento druh písma převládal. Udrželo se u nás téměř beze změny až do století devatenáctého.

Písmo jako výraz svébytnosti národa

  • Na vývoj písma v Čechách měla reforma psané češtiny, k níž došlo na počátku 15. století na základě Husovy práce De ortographia bohemica, a pozdější přejímání humanistického písma a tlak německého kurentu na českou novogotickou kurzivu.
  • Snaha sjednotit a formovat psané písmo se projevovala od druhé poloviny 18. století, kdy byla zavedena povinná školní docházka. Příslušné úřady převzaly vzorníky písma pro školní výuku z Vídně a přizpůsobily je českému prostředí.
  • Se zavedením antikvyčeského typu písma, přišli čeští obrozenci, mimo jiné Mikoláš Aleš a Josef Mánes, jimž se nelíbilo, že české knihy tisknou němečtí typografové kreslenými, řezanými či odlitými písmy.

Související

Váš názor