Domů Osobní rozvoj Establishment

Establishment

od jezzina

Výrazu establishment se používá pro označení vládnoucí vrstvy, a to jak v politice, tak i v jiných společenských sférách. Pojmu establishment se nejčastěji užívá, když  mluvčí zaujímá nesouhlasný nebo dokonce kritický postoj ke struktuře, která se na mocenské pozici nachází. V označení establishment není vyjadřovaná nijaká úcta mluvčího k establishmentu.

Establishment sám sebe establishmentem nenazývá

Establishmentem je naznačována oficiální, obvykle konzervativní,  vrstva společnosti, která je v daném čase vládnoucí. Jedná se o třídu do svých pozic oficiálně dosazenou (ministři vlády) nebo rodově příslušných (vládnoucí královské rodiny). Příslušníci establishmentu odvykle sami sebe establishmentem nenazývají. Pojem v sobě skrývá určitou dávku nesouhlasu, kritiky nebo dokonce vzdoru proti vládnoucí skupině.

Establishment, to není jenom politika

Pojmu establishment se sice nejčastěji používá v politice, ale může se jednat i převládající vrstvu v jiném společném uskupení: resorty, umělecká odvětví (hudba, literatura, divadlo).

Pro co nejlepší pochopení situací, v nichž se slova establishment používá, je dobré přečíst si vybrané věty a souvislosti, v nichž bylo výrazu establishment použito.

 • Upozornení: Uvedené příklady jsou vybrány z dobového běžného denního tisku. Není důležitý obsah (ostatně dávno neaktulní), ale forma užití slova establishment.

Establishment: V domácí politice

 • Zatímco vůdcové opozičních stran si vzájemně vyřizují účty prostřednictvím tiskových konferencí, občan, který sice přivítal v této zemi systémové změny, ale který není nadšen korupcí, skandály a arogancí nového establishmentu, se jen velice těžko orientuje při hledání jiné alternativy, kterou nabízí vládní koalice.”
 •  “Z průzkumu vyplývá, že přes dvě třetiny obyvatel ČR jsou přesvědčeny, že současná vláda má více či stejně privilegií jako establishment minulého režimu.”
 • “Během povídání s novináři hudebník připomněl, že rockenroll vždy a všude válčí s establishmentem – ve všech zemích.”
 • “Často jste se ve svém životě pohyboval v blízkosti evropských politiků. Jak se vám z tohoto pohledu jeví náš současný establishment?”
 • “Obvinění z podvodů a politicky motivovaného špehování otřásly českým politickým establishmentem.
 • “Kde jsou začátky osočování ekologů dnešním establishmentem?”
 • “Mnozí z těch, kteří v minulém režimu prokázali notnou dávku odvahy, se jako součást polistopadového establishmentu stali značně opatrnými.”

Establishment oborový

 • Právě na jeho případu se dá dokumentovat střet protichůdných zájmů několika částí establishmentu, zejména policejních špiček a vedení strany.
 • Vnitrácký a policejní establishment naopak získal díky institutu procesní nezávislosti neotřesitelné postavení.”

Establishment v oficiálně uznávaném umění

 • Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka se sólistou Janem Pěruškou v interpretačním duchu českého hudebního establishmentu, který je sám v sobě důsledný a dobře prezentovaný.”
 • “Často ještě velmi provinciálně uvažující hudební establishment, který lpí na opadávající omítce slávy a minulých prebendách, se nesnáší se sebevědomým, osvěžujícím a občas nediplomatickým hudebním manažerem.”
0 komentář

Související

Váš názor