Domů Zdraví Estrogen

Estrogen

od admin

Jak známo, celulitida postihuje především ženy, její výskyt u mužů je spíše ojedinělý. Tato skutečnost je dána odlišným uspořádáním podkožního vaziva (vazivové provazce probíhají v ženském těle souběžně a kolmo k povrchu kůže) u obou pohlaví, a zároveň přítomností estrogenu. Tento ženský pohlavní hormon totiž změkčuje vazivo a vytváří tak buňkám ideální podmínky k tomu, aby se mohly rozšiřovat.

Estrogen a jeho význam

Estrogen je ženský pohlavní hormon produkovaný vaječníky, placentou a nadledvinami, který se v malém množství vyskytuje také u mužů. Jeho hlavní funkcí jsou zajištění vývoje sekundárních pohlavních znaků ženského těla a stimulace růstu děložní sliznice. Kromě toho estrogen působí preventivně proti řídnutí kostí a ovlivňuje metabolismus. Nejvíce estrogenu najdeme u žen v reproduktivním věku. S příchodem menopauzy neboli klimakteria jeho hladina klesá. Mnoho žen po menopauze užívá estrogen, aby předešly zpomalení metabolismu ( a tím zvýšenému ukládání tuků), stejně jako vzniku osteoporózy a dalších zdravotních komplikací. Estrogen je tedy důležitou součástí hormonální léčby postmenopauzálního syndromu. U mužů pak estrogen ovlivňuje vývoj spermií. U estrogenu rozlišujeme několik druhů: jsou jimi estradiol, estriol a estron.

Druhy estrogenu

Estradiol, hormon vznikající z testosteronu (který je odvozený z cholesterolu), je primárním estrogenem u žen v reprodukčním věku, tedy od první menstruace až do klimakteria. Jeho množství, které je závislé na změnách menstruačního cyklu, je nejvyšší v období ovulace. S menopauzou začíná u žen dominovat estron. Třetí z uvedených hormonů, estriol, je ve srovnání s ostatními výrazně slabší a představuje produkt látkové přeměny.

Estrogen a celulitida

Estrogen patří společně s genetickými vlivy, nezdravým životním stylem a způsobem uspořádání vaziva v ženském těle mezi rizikové faktory, které se podílejí na vzniku a rozvoji celulitidy neboli pomerančové kůže. To je dáno právě jeho schopností změkčovat vazivo, což vytváří ideální podmínky tukovým buňkám, aby se mohly rozšiřovat. Jinými slovy zvýšená hladina estrogenu způsobuje ochabování vaziva, ukládání tukových buněk a jejich množení. Celulitida, která postihuje 8 až 9 z 10 žen, se tak týká všech žen, které menstruují, a to zcela nezávisle na jejich indexu tělesné hmotnosti (postihuje nejen ženy s nadváhou, ale také štíhlé ženy). Nejvíce rizikovou skupinu přitom poskytují dívky v období dospívání, ženy v těhotenství, dále ženy v menopauze (protože tato období jsou spojena s velkými hormonálními změnami), stejně jako ty, které užívají hormonální antikoncepci právě s obsahem estrogenu nebo hormonální léčbu.

hormonální antikoncepce

Prevence celulitidy

Z hlediska vlivu estrogenu je důležitou součástí předcházení vzniku pomerančové kůže vyvarování se hormonální antikoncepce s obsahem tohoto hormonu. Mezi obecné zásady prevence celulitidy pak patří zdravý jídelníček (který byl měl obsahovat především velké množství ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na vlákninu a naproti tomu v něm nejsou zastoupeny živočišné tuky, sladkosti a potraviny s obsahem éček), pravidelná pohybová aktivita (například cyklistika, jogging, aerobik, bruslení, plavání, ale i obyčejná chůze po schodech nebo dřepy), správný pitný režim (minimálně 2 litry neperlivé vody denně) a odbourávání stresu (sportem, relaxačními technikami nebo antistresovou masáží nebo terapií). Co dále pomáhá, ať už jako prevence, nebo jako součást léčby, jsou lymfatické masáže neboli lymfodrenáže, které podporují odplavování odpadních látek z těla.

0 komentář

Související

Váš názor