Domů Společnost Exekuce na plat

Exekuce na plat

od jezzina

Exekuce na plat je obecné označení pro srážky ze mzdy, které na základě vyššího rozhodnutí provádí zaměstnavatel dlužníka v zaměstnaneckém poměru. Exekuce na mzdu je jedním ze způsobů, jak se mohou věřitelé domoci navrácení dlužné částky. Provádět exekuci až do doby, než bude dluh uhrazen je v případě nařízení zaměstnavatelova povinnost.

Exekuce na plat

Na úhradu dluhu neposílá zaměstnavatel celou mzdu zaměstnance. Jaký bude zůstatek platu po provedení exekuční srážky závisí na čisté mzdě pracovníka.

Exekuční částka se počítá z čisté mzdy a jsou do ní zahrnuty všechny složky platu, a to včetně všech odměn, prémií a příplatků za práci prováděnou pro zaměstnavatele. Vypočítanou částku k umořování dluhu zaměstnavatel pravidelně posílá exekutorskému úřadu.

  • Osvobozeny jsou pouze složky platu, které jsou zaměstnavatelem poskytovány na uhrazení nákladů vyplývajících z výkonu práce. To jsou například diety při pracovních cestách, stravné, či náhrady za opotřebení vlastního zařízení, strojů nebo předmětů, které jsou ve vlastnictví zaměstnance a používá je (v souladu se smluvním ujednáním) k práci v prospěch zaměstnavate.

Exekuce na plat dlužníka v zaměstnaneckém poměru může být nařízena exekutorem, soudem nebo finančním úřadem. Zaměstnavatel má povinnost pravidelně srážet vypočítanou částku zaměstnance, s nímž má uzavřenu pracovní smlouvu, a to všech typů:

  • pracovní smlouvu na dobu určitou,
  • pracovní smlouvu na dobu neurčitou,
  • dohodu o provedení práce,
  • dohodu o pracovní činnosti.

Výpočet exekuce na plat

Pro výpočet exekuce na plat musí být nejprve vypočítána základní nezabavitelná částka. Ta je stanovena pro všechny zaměstnance stejně – bez rozdílu jejich příjmů. Jedná se o částku 5 326,00 korun. Nezabavitelné základní minimum může být při exekuci na plat navýšeno o částku 1 331,50 korun, která může být zaměstnancem uplatňována na manželku nebo každé z nezaopatřených dětí.

Pokud po odečtení nezabavitelného minima zůstane částka vyšší než 7 989  korun, všechno ostatní je použito k úhradě dluhu. Když je vypočítaná částka rovných 7 989 korun nebo nižší (tedy rozdíl čisté mzdy a nezabavitelného minima), rozdělí se na třetiny.

  1. Jedna je použita k úhradě pohledávek, které jsou přednostní.
  2. Druhá třetina slouží k úhradě nepřednostních pohledávek.
  3. Poslední třetina (a druhá v případě, že zaměstnanec nemá nepřednostní pohledávky) je určena zaměstnanci.

Z toho lze vypočítat, že při exekuci na plat může zaměstnancovi zůstat nanejvýš nezabavitelné minimum a k tomu dvakrát 2 663 koruny (pro nepřednostní pohledávky).

Ukončení exekuce na plat

Když je vydán exekuční příkaz na mzdu, neznamená to, že současně nemohou být vydány další exekuční příkazy. Obvykle bývá zároveň zablokován účet dlužníka. Ten pak nemá nárok ani na zbývající část mzdy, kterou mu po výpočtu zaměstnavatel na účet posílá. Účet je zablokován do výše dlužné částky, která je uvedena v v exekučním příkazu na přikázání pohledávky z účtu. V případě, že má zaměstnanec víc exekučních příkazů na plat, určuje se jejich úhrada datem přijetí. To neplatí pro tak zvané přednostní pohledávky, které jsou uvedeny v občanském soudním řádu.

Exekuce na plat trvá tak dlouho, dokud není celková dlužná částka vymožena. Končí až zánikem exekučního řízení.

  • V některých případech ale může exekutor exekuci na plat zrušit. Zaměstnavateli pak zašle potvrzení o ukončení exekuce na plat.
  • K ukončení exekuce na plat může dojít i tak, že zaměstnanec uhradí celý dluh jiným způsobem.

Související

Váš názor