Domů Zahrada Hlíva ústřičná: Její pěstování je užitečným koníčkem

Hlíva ústřičná: Její pěstování je užitečným koníčkem

od jezzina

Pro lidi, kteří mají rádi houby, je hlíva ústřičná pochoutkou. A jestliže k tomu vlastní i kousek pozemku nebo hospodářské stavení, je pro něho hlíva ústřičná dokonce pravým požehnáním – může si ji vypěstovat sám, a dokonce celoročně. Pěstování hlívy ústřičné se stalo svým způsobem i pěstitelskou specialitou, koníčkem. Návody na pěstování hlívy ústřičné se předávají snad ve všech hobby magazínech a na pěstitelských fórech. Jaká specifika vyžaduje pěstování hlívy ústřičné?

Hlíva ústřičná roste venku i na balkoně

Je třeba vědět, že hlíva ústřičná je houba cizopasící na dřevě (také se označuje jako houba dřevokazná). V přírodě ji znalí houbaři vyhledávají na kmenech listnatých stromů, a to v lokalitách bohatých na vláhu. Odborníci na obranu této houby uvádějí, že hlíva ústřičná nikdy nenapadne zdravý strom. Hlíva ústřičná je v přírodě sbírána od září do března. Proto snad ani není možné splést si ji s jinou houbou. Zima jí nevadí, ale neroste při ní.

Hlíva ústřičná dobře roste i v uměle vytvořených podmínkách. Pěstování není náročné. A protože je hlíva ústřičná velmi zajímavá i z nutričního hlediska, její domácí pěstování je poměrně rozšířené. Mykologové ujišťují, že se dá hlíva ústřičná pěstovat všude, třeba i na balkoně činžáku nebo panelového domu, a to celoročně.

Intenzívní pěstování hlívy ústřičné

Nejběžnější způsob pěstování hlívy ústřičné je tak zvanou intenzívní metodou. To obnáší pěstování v místnostech v polyetylénových pytlích se slámou. Pytel naplněný ošetřenou (spařenou a ochlazenou) slámou a se sadbou hlívy ústřičné se zavěšuje na nějaké místo s rozptýlenějším denním světlem. Do týdne by měl pytel začít prorůstat. Asi po dvou týdnech je třeba pytel křížovými zářezy proříznout. Za další dva týdny by se v zářezech měly objevit první plodnice hlívy ústřičné. Neřežeme, ale vykroutíme celý trs. Slámu zvlhčíme. Nová generace hub by se měla objevit zase asi po dvou týdnech.

Zkušení pěstitelé uvádějí, že z jednoho pytle lze sklidit asi pět kilogramů plodnic hlívy ústřičné.

Odborníci poradí

Jiným způsobem pěstování je metoda extenzívní. V tom případě je hlíva ústřičná pěstována venku – nejčastěji na nějakém špalku dřeva z listnatého stromu.

Většina potřeb pro intenzívní i extenzivní pěstování hlívy ústřičné je běžně k dostání ve specializovaných zahrádkářských prodejnách. Teoreticky by obsluhující personál měl znát a vysvětlit hlavní zásady pěstování (a v mnoha případech se tak děje). Každopádně existuje dostatek odborné literatury, která se pěstováním hlívy ústřičné v domácích podmínkách zaobírá.

Zdravotní účinky hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná se v kuchyni používá jako jiné houby: do polévek, masových pokrmů, smažená v trojobalu a podobně. Je cenná nejen pro svou chuť, ale pro léčebné účinky. Pomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost organismu proti nákazám a zlepšuje tvorbu červených krvinek. Podle dlouhodobých výzkumů pomáhá při nemocech z nachlazení, při léčbě hemoroidů a ekzémů. Účinkuje při léčbě zánětlivých onemocnění.

Související

1 komentář

vaclav 24.2.2013 - 12.14

doby den jak se dela podhoubi pro hlivu ustricnu nebo koliky predem dekuji apreji krasny den.

Reply

Váš názor