Domů Zahrada Hortenzie: Pěstování na záhonech i v květináči

Hortenzie: Pěstování na záhonech i v květináči

od jezzina

Majitelé zahrad, kteří se chlubí atraktivními květy hortenzií, většinou nevědí, že ještě před dvěma stoletími byla tato vévodkyně mezi květinami u nás zcela neznámou a že původně zkrášlovala pouze okolí Čínské zdi a japonské ostrovy. Mezi hortenzie řadíme dřeviny rostoucí v počtu 23 druhů ve východní Asii, Severní a Jižní Americe. V našich podmínkách se pěstuje několik opadavých druhů, v zahradách se nejčastěji setkáváme s hortenzií velkolistou, která pochází z Číny a Japonska. Hortenzii ovšem můžeme pěstovat i jako pokojovou květinu.

Využití hortenzie

Výrazné bohaté květy hortenzie jsou ozdobou v průběhu celého léta. Keře nejlépe vyniknou samostatně anebo v malých stejnorodých skupinách v trávníku. Z hortenzie velkolisté můžeme vytvořit také nižší volně rostoucí živý plot. Dobře se kombinuje i v záhonech trvalek. Květenství hortenzie se používají do suchých vazeb. V současnosti znova narůstá zájem o hortenzie a rychle se rozšiřuje i sortiment barevných odrůd a tvar jednotlivých květů.

Charakteristika

  • Keře rostou poměrně rychle, dlouhé svěže zelené listy jsou jednoduché vstřícné řapíkaté, hrubě pilovité.
  • Menší oboupohlavné květy jsou nahloučeny ve výrazná chocholíkovitá květenství, složená ze sterilních i fertilních květů. Bohatostí vytvářejí až dojem koule. Barva květů zahrnuje různě sytou škálu tónů od bělavě růžové, růžové, červené a odstíny modré.
  • Kvete od července do září.
  • Charakteristickým znakem hortenzie je změna zabarvení podle původní reakce – v kyselých půdách jsou namodralé, v alkalických růžové až červené.
  • Kořenový systém je dobře rozvětvený.

Nároky na pěstování

Hortenzii se nejlépe daří v polostínu, na plném slunci potřebuje dostatečnou zásobu vláhy. Vyhovuje jí čerstvá humózní těžší půda, dostatečně vlhká, nikoliv však přemokřená, vhodný je přídavek rašeliny. Hostenzie jsou rostliny výpnostřežné, mladé v půdách s obsahem vápníku hynou. V našich klimatických podmínkách jsou otužilé. Vysazujeme je na jaře a na podzim v bezlistém stavu, z kontejnérů kdykoliv během vegetace. Zejména v období květu dostatečně zaléváme.

Rostlinám vyhovuje také pokrytí humózní vrstvou nad kořeny. Především mladé rostliny v zimě chráníme přikrývkou z listí, vhodné je i zastínění proti zimnímu oslunění. Květy se zakládají koncem léta, proto je neřežeme v předjaří. Pouze namrzlé keře můžeme seříznout už u země, dobře obrůstají, v uvedeném roce ale již nekvetou.

Netrpí závažnými chorobami ani škůdci.

Netradiční kultivary

Hortenzie popínavá vytváří přísavné kořínky a roste do výšky pěti až osmi metrů. Nápadná květenství mají až 20 cm v průměru. Vyžaduje teplo a polostín a hlubší, živné, vlhké a mírně kyselé půdy.

Hortenzie pokojová

Pro pěstování v bytě je jen jeden druh, který pochází z Japonska a Číny. Na jaře, současně s růstem výhonů, vytvářejí rostliny mladé výhonky i zkořenového balu. Odřezáváme je a když dorostou výšky asi 6 cm, nasázíme je do misky s pískem a přikryjeme sklenicí. Po zakořenění sázíme řízky do čisté hrubé rašeliny do květináčů o průměru osm centimetrů a postavíme na slunné místo u okna. Vydatně je zaléváme a před příchodem mrazů je přeneseme do chladného sklepa, kde jim opadají listy. V březnu je postavíme mezi okna na plné slunce a vydatně zaléváme měkkou vodou. Kvetoucí hortenzie pěstujeme v polostínu, aby květy co nejdéle vydržely. Po odkvětu výhony hluboko seřízneme. Starší rostlinu pokojové hortenzie vysadíme ven do volné půdy, do směsi lesní hrabanky a rašeliny v poměru 1:1. Přes zimu hortenzie přikrýváme, nejlépe listím a chvojím.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor