Když bylo v první polovině 19. století prováděno mapování katastru v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, vznikaly zároveň s přesným měřením i mapy příruční, označované jako indikační skica, indikační skici. Staré indikační skici jsou archivovány stejně jako originály map.
Indikační skici stabilního katastru kompletně zpřístupněny
Český úřad zeměměřický a katastrální dne 17. 04. 2014 zveřejnil informaci:
Indikační skici stabilního katastru kompletně zpřístupněny
Projekt společného zpřístupnění císařských povinných otisků (uloženy v Ústředním archivu zeměměřictví a katastru) a indikačních skic (uloženy v Národním archivu v Praze) byl po více než třech letech spolupráce úspěšně dokončen. Do aplikace Archivní mapy byly doplněny skeny dochovaných indikačních skic historického Klatovského kraje, tedy posledního území, pro které dosud indikační skici nebyly dálkovým přístupem k dispozici.
Badatelé mají v aplikaci možnost jednoduše a během okamžiku porovnat císařský povinný otisk s příslušnou indikační skicou a prostudovat si detailně oba tyto zásadní mapové soubory, fyzicky uložené v různých archivech. Za spolupráci a poskytnutí dat indikačních skic Národnímu archivu děkujeme.
Doba vzniku indikačních skic
Indikační skici, obecně příruční mapy, vznikaly:
- v Čechách–1830 a 1837–1843,
- na Moravě a ve Slezsku v letech 1824–1830 a 1833–1836.
Mladší indikační mapy jsou datovány v 70. letech devatenáctého století. V tu dobu se zakreslovaly úpravy katastrálních hranic, nové objekty nebo další změny, které během uplynulých let nastaly.
Náležitosti indikační skici
- Indikační skica byla vyhotovena v měřítku 1:2880.
- Pro skici protáhlých horských obcí mohlo být použito i měřítko 1:5760.
- Listy indikační skici vznikly rozdělením listu originální mapy na čtvrtiny.
- Pro snadnější používání v terénu byly podlepeny tvrdým kartonem.
Indikační skici byly kresleny od ruky adjunktem nebo měřičským pomocníkem, dohlížel geometr. Byly vyhotovovány souběžně s měřením, s použitím mapy i polního náčrtu.
Po revizi a opravě zjištěných chyb byla indikační skica na zadní straně podepsána vrchnostenským úředníkem a zástupci obce s doložkou: „Indikace, jak je zakresleno na této skice, sestávající z čtvrtek, byla za přítomnosti podepsaných na místě a za pochůzky shledána správnou.“ Indikační skica se odevzdávala spolu s mapou. Z originálních map stabilního katastru byl pak vyčleněn povinný výtisk určený k archivaci.
Indikační mapy, uložení
V současnosti jsou indikační skici uloženy v Národním archivu v Praze, v Moravském zemském archivu v Brně a v Zemském archivu v Opavě. Z velké části je lze najít také online, a to na:
- http://archivnimapy.cuzk.cz/index_temp_15.html (císařské otisky a indikační skici pro Čechy, Moravu a Slezsko)
- http://www.mza.cz/indikacniskici/ (indikační skici pro Moravu)
Pro jednoduché hledání indikačních map lze využít také web www.oldmapsonline.org. Po zadání nzvu obce se odkazy zobrazí spolu s dalšími mapami dané oblasti v nabídce ve sloupci vpravo.
Zdroje: www.hledanipredku.cz; geoportal.cuzk.cz; Wikipedie
Ilustrační obrázek: pixabay:com