Domů Bydlení Jak nabrousit nůž

Jak nabrousit nůž

od jezzina

Nic tak v kuchyni nepozlobí, jako tupý nůž. Neostrý nůž nejen zpomaluje práci a činí ji namáhavější, ale jde rovněž nebezpečnější, než nůž ostrý. Tupý nůž snáze sklouzne – a hned se pořežeme. Asi už nejsou hospodyňky, které by neuznávaly jiné broušení kuchyňských nožů než o poslední schod na patře. Jak tedy nabrousit nůž?

Tupý nůž – nepřítel kuchařky

  • Tupým nožem se špatně řeže – potrápíme se hlavně při krájení syrového masa.
  • Neostrým nožem těžko nakrájíme salám, sýr či zeleninu na tenké plátky.
  • Tupým nožem budeme těžko krájet pecen čerstvého chleba.
  • Cibule se tupým nožem jednak těžko krájí na drobné kousky (nůž po ní sjíždí), ale také budeme víc slzet, protože neostrý nůž cibuli drtí a její štiplavá šťáva nám stříká do očí.

Jak brousí nůž profesionál

Nůž je třeba stále brousit. Je ovšem nutno vědět, co kterému materiálu prospívá. Profesionální brusič nůž se napřed nabrousí na klasické brusce. Pak přijde na řadu pulírka, jak brusiči říkají přístroji provádějícímu povrchovou úpravu čepele. Následuje „hadrovka“, která má za úkol nůž pořádně vyleštit. Jako poslední se provádí „obtah“, jenž vyleští samotné ostří. „Staří“ brusiči o své práci dokonce tvrdí, že co nabrousí, vydrží být ostré i několik let.

Jak nabrousit nůž v domácnosti

Je několik způsobů, jak lze nože velice dobře podomácku nabrousit.

  • Ve specializovaných prodejnách s domácími potřebami nebo v železářství se dostanou malé brusky, jež mají proti sobě dva brusné kotoučky. Do mezery, která je mezi nimi, vložíme nůž a jemným tahem protahujeme.
  • Další přístroj je dokonce nastavitelný: vypadá jako větší minutový budík, na kterém je místo ciferníku nastavitelný „program“ – co chceme brousit: zda velký nůž, či malý, jestli velké objemnější nůžky, nebo jen malé na nehty. Nahoře na tomto přístroji, tam, kde bývá obvykle tlačítko na zastavení zvonění, je vidět brusné plochy, které se svou ostrostí mění přesně podle toho, jaký program přístroji zadáme. Jemným protahováním pak docílíme žádané ostrosti nože.
  • Zkušení kuchaři brousí nůž tak zvanou ocílkou (jemně zrýhovatělou ocelovou tyčkou) a dobrušují brouskem na kosu.

Aby nůž vydržel ostrý

Doba, po niž vydrží být například kuchyňský nůž ostrý, záleží na jeho kvalitě a také na způsobu zacházení. Nejčastější chybou při používání nožů je, když s ním hospodyně krájí mimo dřevěné prkénko (například na porcelánovém talíři). Nůž také velmi poškozuje, když se po umytí nechává ležet ve vodě v odkapávači. Optimální je ostří ihned utřít utěrkou a nůž uložit na jeho místo.

Jak nabrousit kapesní nůž

To by měl zvládat každý dobrý táborník. Nůž obrousíme jemným pilníkem, zarovnáme zuby a srovnáme shrnuté části. Pak na jemném brousku pokapaném jemným olejem brousíme nejprve jednu a potom druhou stranu nože. Brousíme šroubovitým pohybem a jemně přitlačujeme. Pozor, aby se nevytvořila „jehla“, přebroušená hrana, která se snadno zlomí. Ostří zkoušíme říznutím do proužku papíru, který má být přeříznut bez ohnutí.

Související

Váš názor