Domů Zdraví Jak předejít mozkové mrtvici

Jak předejít mozkové mrtvici

od jezzina

Víte, že den 15. května figuruje v mezinárodním kalendáři jako Světový den proti mozkové mrtvici? Jeho smyslem je zmírnit příčinu cévních mozkových příhod a zvýšení prevence proti ní. Právě mozkové příhody (mozková mrtvice) se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí či dlouhodobého postižení u starých lidí. To je sice zajímavé a chválihodné, jenže věnovat prevenci mozkové mrtvice jediný den v roce by bylo málo.

Mozková mrtvice: Novodobá metla lidstva

Světový den boje proti mozkové mrtvici byl vyhlášen evropskou institucí EUSI v roce 1999. Cílem je upozornit na prevenci a připomenout příčiny této nemoci. Ta je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a trvalé invalidity. Může se přihodit komukoliv v jakémkoliv věku. Každoročně postihne 17 milionů lidí. V Čechách je to 40 000 lidí, z nichž 10 000 na následky mrtvice zemře. Onemocnění souvisí s neschopností tepen v mozku zajistit jeho prokrvení a výživu. Velký podíl na tom má také životní styl.

Mrtvice častokrát nepřichází bez příčiny

Mozková mrtvice – náhlá cévní mozková příhoda obvykle nepostihne člověka bez příčiny. Jedená se o dramatické vyvrcholení cévního onemocnění v mozku, o náhlé krvácení cévy v mozku, jež může vzniknout z několika příčin. Cévnímu onemocnění mozku lze do jisté míry předcházet. Lékaři dělí rizikové faktory zhruba do dvou základních skupin:

  1. Na neovlivnitelné, k nimž počítají přibývající věk, výskyt v rodině, sklon k cukrovce a snadné podléhání stresu.
  2. Faktory, které lze vědomě potlačovat, jsou vysoký krevní tlak, onemocnění, která mohou vyvolat krevní embolie, cukrovka, kouření, obezita.

Rizikové faktory mozkové mrtvice

Uvádí se, že Česká republika je v případech mozkové mrtvice na jednom z předních míst na světě, a to zejména ve věkové skupině lidí mezi 30. a 69. rokem věku. Některá z rizik mozkové mrtvice nelze ovlivnit – například věk a dědičnost. Mezi rizikovými faktory, které ovlivnit můžeme, patří:

K nejzáludnějším faktorům patří vysoký krevní tlak. Tato nemoc nebolí, nijak člověka v denních činnostech neomezuje a dlouho o ní vůbec neví. Nespavost, nevelké bolesti hlavy, lehké snížení tolerance fyzické zátěže připisuje postupujícímu věku, pracovnímu vypětí, stresu. Přitom to mohou být příznaky vysokého tlaku, který se později projeví komplikacemi. Ty se pak léčí vždy hůř a složitěji než prvotní příčina.

  1. Nejčastější příčinou mozkové mrtvice je ateroskleróza. Cévy postižené touto nemocí jsou zaneseny, ucpávají se a brání průtoku krve.
  2. Druhou příčinou CMP, diagnostikovanou zhruba u pětiny případů, je porušení stěny mozkové cévy, které vede ke krvácení do mozku.

Jak předejít mozkové mrtvici

Doporučuje se jíst pravidelně ovoce a zeleninu a alespoň 30 minut každodenně věnovat fyzické aktivitě (procházky, cvičení, práce na zahradě). Je vhodné omezit konzumaci alkoholu a držet si optimální váhu. Lidé ve věku nad 50 let by si měli pravidelně měřit krevní tlak.

Pacientská organizace ICTUS

Pacientská organizace ICTUS se věnuje především pořádání léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Je rovněž zaměřena na aktivní život lidí po CMP. K dalším aktivitám patří i preventivní činnosti zacílené na širokou veřejnost. 

Pacientské sdružení ICTUS radí

  • Nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky, nechte si zkontrolovat hladinu cholesterolu i krevní tlak. Se svým lékařem zkonzultujte, jak upravit svou životosprávu.
  • Pravidelně cvičte, jezte zdravou a vyváženou stravu. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků, naopak zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Pokud budete denně konzumovat pět a více porcí ovoce a zeleniny, snížíte riziko mrtvice.
  • Hlídejte si svou váhu, obezita je dalším rizikovým faktorem cévní mozkové příhody.
  • Přestaňte kouřit a snižte denní příjem alkoholu. Muži by měli denně konzumovat maximálně dvě standardní dávky alkoholu, ženy jednu.
  • Cukrovka a mrtvice mají mnoho stejných rizikových faktorů. Snížíte-li riziko cukrovky, snížíte i riziko mrtvice. Pokud již cukrovkou trpíte, konzultujte možnosti léčby se svým lékařem.
    Víc informací na www.ictus.cz

 

Související

Váš názor