Domů Společnost Jak se odnaučit kouřit: 5 tipů

Jak se odnaučit kouřit: 5 tipů

od Jana Poncarová

Kolikrát už jste si zapálila poslední cigaretu s tím, že přestanete kouřit? Jenže pak jako naschvál přijde stres a vy chuť na nikotin neovládnete. Opakuje se to stále dokola. Jak přestat kouřit? Definitivně a provždy?

Jak a proč přestat kouřit

Vášnivý kuřák doutníků Winston Churchill řekl v době, kdy se v novinách začalo psát o škodlivosti kouření, že raději přestane číst, než aby přestal kouřit. Již nějakou dobu se na krabičkách cigaret objevují varování, která kuřáky mají postrašit. Evidentně nefungují, protože se kouří vesele dál.

Jestliže ale vidíte, že vám kouření opravdu nesvědčí, zadýcháváte se, nevyjdete schody, máte žluté prsty a chrchlavý kašel vás provází každé ráno, je možná ten pravý čas přestat kouřit. Jak ale na to? Fungují nikotinové žvýkačky? Nebo to chce prostě jen pevnou vůli?

Jak přestat kouřit? Osobní zkušenost

Ráda bych se s vámi podělila o osobní zkušenost. Ještě před několika lety jsem kouřila. A to celkem vydatně. A několikrát jsem se pokoušela přestat kouřit. Nepodařilo se mi to v době, kdy jsem nebyla pevně rozhodnutá, že opravu chci přestat kouřit. Takže pravidlo první zní, musíte opravdu chtít přestat kouřit a najít v sobě dostatek pevné vůle.

Faktem je, že se mi nepodařilo přestat kouřit ze dne na den. Zvolila jsem cestu postupného omezování. A jednoho dne jsem nedokouřenou krabičku darovala kamarádovi s tím, že ji už nebudu potřebovat. Byla to pravda a novou jsem si už koupit nešla.

Jako pomocníka si můžete do zásoby koupit nikotinové žvýkačky nebo náplasti, které vám pomohou překonat dobu, kdy vaše tělo začne pociťovat nedostatek nikotinu. A nevymlouvejte se na to, že díky snaze přestat kouřit ztloustnete. To se vám stane jen v době, kdy se budete snažit nahradit jednu drogu druhou (čokoláda, cukr apod.).

Jak přestat kouřit: 5 tipů

  • Pevně se rozhodněte, že skutečně chcete přestat kouřit.
  • Vypište si důvody, proč je pro vás dobré přestat kouřit.
  • Nechoďte nějakou dobu na místa, kde jste běžně kouřili. S kamarády zajděte do nekuřácké restaurace, vyhýbejte se kuřárně v práci apod.
  • Začněte sportovat. Sport vyplaví endorfiny a vám bude dobře i bez cigarety. Ze začátku se možná budete zadýchávat – ale i to je motivace proč přestat kouřit.
  • Buďte na sebe hodní. Nemusíte přestat kouřit ze dne na den. Ale můžete přísun nikotinu postupně omezovat a zvykat si na nový režim.
0 komentář

Související

Váš názor